Nowe listy refundacyjne prawdopodobnie sprowadzą pod koniec 2006 r. stopę wzrostu wielkości rynku farmaceutycznego w okolice zera

Nastroje wśród producentów leków nie są chyba najlepsze.
Od początku roku, mimo bardzo zmiennej dynamiki, notujemy powolne obniżanie się stopy wzrostu wielkości rynku we wszystkich jego głównych segmentach.
Wchodzące właśnie w życie nowe listy refundacyjne jeszcze temu wzrostowi ujmą, najprawdopodobniej sprowadzając go na koniec 2006 roku w okolice zera. Prognozy IMS, mówiące o 5,2% zwiększeniu się rynku w 2006 roku muszą zostać więc zweryfikowane o efekt nowych limitów i cen. Wpłyną one bardzo negatywnie na wzrost decydującego o wydatkach na leki segmentu rynku, jakim są refundowane produkty sprzedawane na receptę - wzrost zmniejszy się w skali 12 miesięcy o około 9 procent!

Pozornie wysoko

Od początku roku do końca maja segment leków na receptę (w tym nie podlegających refundacji) zanotował co prawda siedmioprocentowy przyrost, ale interpretacja danych nie jest optymistyczna dla producentów i dystrybucji - już PRZED ogłoszeniem nowych list dynamika wyraźnie spadała.
Również wzrosty sprzedaży na rynku szpitalnym zanotowane od początku roku (4,2% w PLN) są znacznie niższe niż całoroczne w 2005 (było 10,7%). Główną przyczyną jest zapewne mniejszy przyrost liczby pacjentów obejmowanych działaniem programów lekowych, zwłaszcza onkologicznych (najważniejszej przyczyny zwiększonych wydatków na leki w szpitalach w roku poprzednim).
Rok 2005 zakończył się pozornie wysokim wzrostem, sięgając 7,5% na całkowitym rynku leków, mierzonym w złotówkach, w cenach producenta netto. Przypomnieć jednak wypada, iż taki wynik został osiągnięty po części wskutek tzw. efektu niskiej bazy, "zaniżonej" przez magazyny pacjentów zbudowane pod koniec 2003 roku.
Zatem "jakość" tych 7,5% była wyraźnie niższa niż przed dwoma laty.

Dwa trendy

Jak zwykle, o zachowaniu się rynku decyduje segment leków na receptę, przede wszystkim tych, które podlegają refundacji. To wśród tych właśnie produktów obserwujemy dwa przeciwstawne trendy. Wielkość rynku rośnie dzięki coraz większej liczbie pacjentów leczonych lekami odtwórczymi nowszych generacji, o wyższej od średniej cenie jednostkowej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH