Nadchodzi czas weryfikacji

Dla wielu wprowadzonych w 2016 r. przepisów oraz deklaracji dotyczących reformowania naszej ochrony zdrowia etap praktycznej weryfikacji nastąpi już w tym roku. Dlatego przypominamy wybrane zapowiedzi ważniejszych zmian systemowych, a także regulacje, które Ministerstwo Zdrowia wprowadziło w minionych dwunastu miesiącach.

Styczeń

NFZ informuje o skierowaniu do konsultacji zewnętrznych projektu programu opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży fizjologicznej. Zakłada on kompleksową opiekę medyczną nad matką i dzieckiem w okresie ciąży, porodu oraz połogu. - To będzie pierwsza jaskółka opieki koordynowanej - mówił wcześniej minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, jako kolejne obszary dla takich rozwiązań wskazując kardiologię i ortopedię.

Wyjaśniał, że kontraktowanie procedur doprowadziło m.in. do wzrostu liczby hospitalizacji i narastania kolejek. Zamawianie pakietów opieki koordynowanej ma zwiększyć komfort pacjentów i minimalizować zjawisko przerzucania kosztów.

24 stycznia zakończyły się konsultacje publiczne założeń do projektu noweli ustawy o działalności leczniczej powstrzymującej komercjalizację szpitali. Resort argumentuje, że jej wprowadzenie umożliwi "zahamowanie niekontrolowanego przez państwo procesu zbywania przez niektóre jednostki samorządu terytorialnego udziałów i akcji" szpitalnych spółek.

Luty

18 lutego podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (HCC - Health Challenges Congress, Katowice 18-20 lutego 2016 r.) minister zdrowia Konstanty Radziwiłł potwierdził, że założenia polityki resortu zakładają wprowadzenie systemu budżetowego i likwidację NFZ; zapowiedział też nową ustawę o podstawowej opiece zdrowotnej. Dodał, że ministerstwo będzie zmierzało do budowy "sieci odpowiedzialności", w której w pierwszej kolejności znajdą się jednostki publiczne. Będzie tam też miejsce dla placówek prywatnych, ale jak mówił minister, osiąganie zysków - wynikających nie tyle z dobrego gospodarowania, lecz przeszacowania niektórych procedur - "nie powinno być kontynuowane".

22 lutego minister zdrowia zapowiedział zmiany w uzyskiwaniu zgody na inwestycje w służbie zdrowia. Wyjaśnił, że pomocne będą mapy potrzeb zdrowotnych, ale ministerstwo planuje również kolejne rozwiązanie w tym zakresie polegające na wypełnieniu przez inwestora ankiety z kryteriami, ocenianej następnie przez wojewodę.

Marzec

30 marca Konstanty Radziwiłł powiedział, że początek 2018 r. to realny termin wprowadzenia bezpłatnej opieki zdrowotnej dla wszystkich Polaków. Nie wykluczył, że uda się to zrobić wcześniej.

Kwiecień

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH