Mimo zapewnień rządu, że dostrzega on zmiany w demografii i podejmuje długofalowe działania na rzecz seniorów, wciąż wiele jest pytań i wątpliwości co do ich kierunku. Co i jak należy poprawić w sytuacji starszych osób w Polsce?

24 września w Sejmie Elżbieta Seredyn, wiceminister pracy i polityki społecznej, odpowiadała posłom SLD, którzy domagali się wyjaśnień w sprawie działań rządu w zakresie pomocy osobom starszym, funkcjonowania systemu emerytalnego oraz jego finansowania.

Opozycja pyta

Posłowie twierdzili, że sytuacja polskich seniorów zamiast polepszać się - ulega pogorszeniu. Brakuje dla nich miejsc w ośrodkach opiekuńczych i rehabilitacyjnych. Mimo zapowiedzi rządu, nie ma też bonu na opłatę usług pielęgnacyjnych.

Los seniorów niepokoił też posłów innych klubów. Pytali m.in. o dofinansowanie leków dla osób starszych, waloryzację świadczeń emerytalnych czy wspieranie oddziałów geriatrii, a także działania wobec osób starszych we wsiach i małych miastach.

Wiceminister Seredyn zapewniała, że rząd oraz koalicja zadbały o samodzielność osób starszych, ich integrację ze społeczeństwem, utrzymanie więzi społecznych z innymi seniorami oraz z pozostałą częścią społeczeństwa.

Podkreśliła, że postarano się również o opiekę nad osobami wymagającymi wsparcia zarówno w miejscu zamieszkania przy pomocy usług opiekuńczych, jak i w placówkach całodobowego wsparcia. Przedstawiła też posłom informację na temat zamierzeń rządu w zakresie pomocy seniorom, funkcjonowania systemu emerytalnego oraz jego finansowania.

Rząd zapewnia, że działa długofalowo

Fakt, że rząd podjął działania na rzecz seniorów, podkreślał na Międzynarodowym Kongresie Zdrowego Starzenia w Warszawie (24-25 września) Władysław Kosiniak- Kamysz, minister pracy i polityki społecznej. Przedstawił założenia "Długofalowej Polityki Senioralnej dla Polski na lata 2014-2020", które zostały przyjęte przez polski rząd 24 grudnia 2013 r.

Dokument zakłada m.in. wspieranie inicjatyw na rzecz aktywnego starzenia się w dobrym zdrowiu, większy udział seniorów w życiu społecznym, wykorzystanie potencjału osób w wieku 50+ na rynku pracy oraz budowę solidarności międzypokoleniowej.

Wśród największych osiągnięć szef resortu pracy i polityki społecznej wskazywał działania na rzecz wprowadzenia rozwiązań prawnych regulujących realizację polityki senioralnej, w tym utworzenie stałej sejmowej Komisji Polityki Senioralnej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH