Nadchodzą przełomowe daty

Zderzymy się z nową rzeczywistością. Dokumentacja medyczna prowadzona tylko w postaci elektronicznej niesie ze sobą odpowiedzialność za jej wytworzenie, ale i zabezpieczenie oraz archiwizację przez 20 lat - podkreśla Marcin Kędzierski, dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Podczas sesji "Technologie informacyjne w ochronie zdrowia - nie unikniemy tej rewolucji" w trakcie X Forum Rynku Zdrowia dyrektor CSIOZ mówił m.in. o realizacji projektu Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych (Platforma P1) oraz Internetowym Koncie Pacjenta.

Zacznijmy od standaryzacji

Przypomniał, że kluczowe funkcjonalności, które będzie oferowała Platforma P1, to: możliwość wystawiania i realizacji elektronicznych recept, skierowań i zleceń, gromadzenie danych o wszystkich usługach medycznych, jakie zostały wykonane, łatwy i szybki dostęp do tych danych, jak również możliwość pośrednictwa w wymianie dokumentacji medycznej.

Dyrektor Kędzierski wskazał, że za wytworzenie, zabezpieczenie i archiwizację dokumentacji medycznej będzie odpowiadał podmiot leczniczy. Platforma P1 będzie umożliwiała komunikację pomiędzy lecznicami.

- Aby to było możliwe, trzeba było zacząć od standaryzacji dokumentów medycznych: recept, skierowań, zleceń. Szacuję, że do końca listopada 2014 r. przekażemy te materiały do konsultacji, uzupełnione o kartę wypisową ze szpitala, konsultację lekarską, wyniki badań diagnostycznych i opis badania diagnostycznego - mówi szef CSIOZ.

Wskazał, że w ramach prac projektowych nad Platformą P1 trwa integracja systemów, tak aby w ciągu kilku najbliższych miesięcy można było je uruchomić, nawet w wersji okrojonej, pilotażowej.

Premiera IKP

Podczas Forum dyrektor Kędzierski, korzystając z tabletu, zaprezentował Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Była to publiczna premiera aplikacji. Znalazły się w niej m.in. dane teleadresowe oraz ratunkowe (o szczepieniach, transfuzji krwi, ciążach), do których mogłyby mieć dostęp służby ratunkowe, oraz dokumentacja własna: recepty, skierowania, zlecenia, deklaracje POZ.

Marcin Kędzierski pokazał również zawartą w IKP listę recept. Potwierdził, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Internetowe Konto Pacjenta jako techniczny produkt jest już gotowy.

- Następnym krokiem jest integracja aplikacji z pozostałymi elementami Platformy P1. Trwają prace zmierzające do tego, by w określonym zakresie, z poszczególnymi świadczeniodawcami, ją testować, aby potem udostępnić aplikację już bez błędów. I to nas czeka w przyszłym roku - podsumował dyrektor CSIOZ.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH