Nadal za dużo importujemy

Branża farmaceutyczna zajmuje 21. miejsce w zestawieniu największych sektorów przemysłowych w Polsce. - Jednak ma szalenie ważną i unikalną cechę - patrząc na udział tego sektora w wydatkach na badania i rozwój, farmacja jest prymusem - ocenił MACIEJ SOBOLEWSKI z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, koordynator programu Smart Economy podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Średni udział w działalności badawczo-rozwojowej wszystkich sektorów przemysłowych w stosunku do PKB w Polsce to mniej niż jeden punkt procentowy, ale dla sektora farmaceutycznego ten sam wskaźnik jest sześciokrotnie wyższy - informował Maciej Sobolewski.

Dynamika ostatnich lat

- Patrząc na dynamikę w ostatnich latach, innowacyjność sektora mierzona wydatkami na badania i rozwój i udział w produkcji przemysłowej rośnie z roku na rok - dodał ekspert.

Jego zdaniem należy też zwrócić uwagę na tzw. mnożniki popytowe, czyli jak wydatki na innowacje przekładają się na wzrost PKB. Najwyższy mnożnik jest wtedy, kiedy ograniczymy się do wydatków na krajowe produkty medyczne. Jednak dane pokazują, że w 30% te krajowe produkty wykorzystują importowane surowce.

Nadal w koszyku wydatków na produkty medyczne dużą rolę odgrywa import, widziany zarówno w wydatkach gospodarstw domowych, jak i sektora rządowego. Zbyt dużo towarów sprowadzamy z zagranicy, co powoduje, że inwestycje/ wydatki w mniejszym stopniu przekładają się na PKB i rozwój naszej gospodarki.

- To jest duża przestrzeń do poprawy. Ważne jest stosowanie zachęt do inwestowania w kraju, rozwijania produkcji i do stymulowania innowacyjności, a potem eksport tych produktów za granicę. To powinny być cele polityki przemysłowej - dodał Maciej Sobolewski.

Odnosząc się do wskazanych celów polityki przemysłowej, wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda rozróżnił dwa aspekty. - Po pierwsze mamy obszar innowacyjności, czyli tworzenia nowych technologii w Polsce. Temu ma służyć wiele elementów, m.in. środki NCBiR, wkrótce do wykorzystania będą pieniądze na badania niekomercyjne. Istnieją mechanizmy, które mają pobudzić badania i rozwój, uaktywnić polskich naukowców w medycynie oraz naukach niemedycznych, aby ze sobą współpracowali. Chcemy, by polskie technologie medyczne powstawały w Polsce, a potem były eksportowane - zaznaczył.

- Inną perspektywą jest kwestia gospodarki narodowej. W tym zakresie dla mnie najważniejsze jest to, żeby ściągnąć przemysł innowacyjny ze świata do Polski. Niedawno prezentowaliśmy na globalnym forum przemysłowym założenia Refundacyjnego Trybu Rozwojowego (RTR). Idea spotkała się z bardzo dobrym odbiorem. Mimo że RTR jest dopiero projektowany, to niektórzy zarządzający zagranicznymi firmami zaczynają zauważać Polskę i rozważać ulokowanie inwestycji w naszym kraju - mówił wiceminister zdrowia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH