Nadal trzeba rozwijać program terapeutyczny

Kończy się trzeci sezon programu terapeutycznego profilaktyki wirusa RS. Zdaniem prof. Ewy Helwich, odpowiedzialnej za koordynację programu, okazał się on skuteczny: zmniejszył liczbę i złagodził przebieg epizodów zakażeń dolnych dróg oddechowych u wcześniaków. Profesor postuluje jednak o zwiększenie grupy objętej profilaktyką wirusa RS i uproszczenie procedur w realizacji programu.

Jak podkreśla w rozmowie z Rynkiem Zdrowia prof. Ewa Helwich, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii, a zarazem koordynator projektu podania wcześniakom paliwizumabu (synagisu), program odpowiada na fakt zwiększonego ryzyka zachorowań na ciężkie choroby dolnych dróg oddechowych wywołane przez RSV u niemowląt urodzonych przedwcześnie, w porównaniu z niemowlętami urodzonymi o czasie.

Profilaktykę stanowi immunizacja bierna, czyli podanie preparatów zawierających przeciwciała przeciwko ludzkiemu wirusowi RSV, neutralizujące tegoż wirusa.

Analiza podstawą decyzji

Preparat był po raz pierwszy finansowany z publicznych środków w sezonie listopad-kwiecień (lata 2008-09). Skorzystało z tej opcji 577 dzieci. Analiza wyników skuteczności tego preparatu była podstawą do wydania decyzji o finansowaniu paliwizumabu w ramach programu terapeutycznego.

Program otrzymał pozytywną rekomendację Agencji Oceny Technologii Medycznych w 2009 r. Jak ATOM poinformowała Rynek Zdrowia, zarówno prezes agencji, jak i członkowie Rady Konsultacyjnej AOTM argumentowali, że paliwizumab jest obecnie jedyną opcją terapeutyczną dla wcześniaków szczególnie zagrożonych infekcją dolnych dróg oddechowych wywołanych wirusem RS; z tego powodu uznano za zasadne zakwalifikowanie tego świadczenia jako gwarantowanego.

Lek ma też udowodnioną skuteczność w redukcji liczby hospitalizacji. Jak podkreśla ATOM, w jej kompetencjach nie leży dalsze monitorowanie funkcjonowania ocenianych świadczeń, z tego powodu Agencja nie jest w stanie obecnie udzielić opinii co do realizacji i efektów programu.

15 stycznia 2010 r. weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie programów zdrowotnych, które było dla prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia podstawą do wydania zarządzenia, opisującego realizację programu. Synagis przeznaczony jest do podawania w ramach profilaktyki ciężkich infekcji oddechowych wywołanych wirusem RS u niemowląt z dysplazją oskrzelowo-płucną.

Wysoki koszt terapii

Ze względu na bardzo wysoki koszt terapii (dawka preparatu kosztuje pięć tysięcy zł, a wcześniakom trzeba podać pięć dawek), kwalifikacja pacjentów odbywa się w oparciu o wytyczone kryteria.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH