Eksperci: za dużo wydajemy na leczenie szpitalne

Na leczenie szpitalne NFZ wydaje ok. 47% budżetu.

To bardzo dużo, jeśli porównamy te wydatki z innymi krajami europejskimi. Są oczywiście państwa, w których usługi szpitalne są szeroko dostępne, np. w Szwajcarii.

Jednak w większości państw, gdzie jest inny system organizowania tych świadczeń, wydatki na szpitalnictwo są znacznie niższe.

- Wyższe wydatki nie przekładają się na większą efektywność. Taka alokacja zasobów nie jest wynikiem racjonalnych decyzji, ale odbywa się pod presją samych szpitali - twierdzi Maciej Dworski, wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Zawsze pod koniec roku sytuacja się powtarza.

Jego zdaniem, w czasie kontraktowania nie ma racjonalnej debaty na temat organizacji finansowania lecznictwa.

Jest za to lobbing szpitali, które wieszczą kryzys polskiego szpitalnictwa i katastrofę zdrowotną Polaków. Każdy stara się wyrwać dla siebie jak najwięcej pieniędzy.

Wadliwy podział środków

Eksperci zauważają, że nadal o alokacji zasobów decyduje polityka, co widać choćby w obecnej kampanii prezydenckiej.

- Do debat przedwyborczych celowo została wybrana ochrona zdrowia, bo nie ma większego braku wiedzy niż w tej dziedzinie - stwierdza prof. Jacek Ruszkowski z Akademii im. Leona Koźmińskiego.

Na brak politycznej odwagi wskazywał też prof. Witold Tłustochowicz, konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii, mówiąc o konieczności podjęcia decyzji o zamknięciu części oddziałów reumatologicznych, zmniejszeniu liczby łóżek na tych oddziałach czy ograniczeniu wydatków na "leczenie" sanatoryjne.

Złą organizację podziału środków pokazuje przykład leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Jak podał Jerzy Gryglewicz, ekspert ds. ochrony zdrowia i były dyrektor Instytutu Reumatologii w Warszawie, na leczenie szpitalne RZS wydajemy rocznie 195 mln zł, na programy zdrowotne, w których mieści się podawanie drogich terapii - 110 mln zł i zaledwie 78 mln zł na opiekę ambulatoryjną.

Niepokojąca tendencja

- Widać niepokojącą tendencję. O ile wydatki na lecznictwo szpitalne utrzymują się na tym samym poziomie, to nakłady na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w ciągu ostatnich dwóch lat zmalały - zauważył Jerzy Gryglewicz.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH