Na wypisie opieka się nie kończy

- System opieki zdrowotnej powinien zmierzać do tego, aby chory nie wychodził ze szpitala bez zaopatrzenia rehabilitacyjnego. Prawidłowość ta powinna dotyczyć każdej specjalności medycznej, w której ten chory był leczony - podkreśla prof. KRYSTYNA KSIĘŻOPOLSKA-ORŁOWSKA, konsultant krajowy w dziedzinie rehabilitacji medycznej.

Podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 9-11 marca 2017 r.), w czasie panelu "Życie po wypisie ze szpitala - sesja interdyscyplinarna", eksper tka wyjaśniła, że chory, któremu nie udzielono pomocy rehabilitacyjnej, ma zdecydowanie gorsze rokowania niż ten, który z takiej opieki skorzystał.

Zbyt rzadko rehabilitujemy

Konsultant podkreśliła, że dostęp do rehabilitacji dla pacjentów poszpitalnych jest zdecydowanie za rzadki. Jak wyjaśniła, kolejki oczekujących do tej formy opieki medycznej są zróżnicowane i zależą od tego, po leczeniu jakiego schorzenia pacjent wyszedł ze szpitala.

- Mamy wiele rodzajów rehabilitacji: kardiologiczną, pulmonologiczną, neurologiczną, ogólnoustrojową, rehabilitację po amputacji piersi i inne. Czas oczekiwania na rehabilitację poszpitalną zależy od jej formy wymaganej dla chorego. Na szczęście ostatnio sporo się zmieniło. Rehabilitacja ogólnoustrojowa weszła do jednorodnych grup pacjentów. Dzięki temu obecnie pacjenci po wypisie ze szpitala mają pierwszeństwo w przyjęciu na rehabilitację ogólnoustrojową - wyjaśniła prof. Księżopolska-Orłowska.

Dodała: - To bardzo dobre rozwiązanie, którego dotychczas nie było. Jest bowiem bardzo duża grupa chorych cierpiących z powodu wielochorobowości. Ci pacjenci, oprócz zasadniczej choroby jaką jest np. zapalenie stawów, wymagają wsparcia całościowego. Ten problem dotyczy zwłaszcza osób po 60. roku życia, których będzie coraz więcej. Dlatego też rehabilitacja powinna dotyczyć większości chorych wychodzących z oddziałów leczących zasadniczą chorobę.

- Biorąc pod uwagę fakt starzenia się społeczeństwa, trzeba koniecznie myśleć o takiej właśnie wielokierunkowej rehabilitacji, która powinna być prowadzona przez oddziały rehabilitacyjne. Natomiast tam, gdzie pacjentami są w dużej mierze ludzie młodzi, jak np. kardiologia czy pulmonologia, w proces rehabilitacji powinni być również zaangażowani inni specjaliści, nie tylko f izjoterapeuci - zaznaczyła prof. Księżopolska-Orłowska.

Rehabilitacja to nie fizjoterapia

Z kolei dr Zbigniew Eysymontt, dyrektor Śląskiego Centrum Rehabilitacji i Prewencji oraz przewodniczący Sekcji Rehabilitacji Kardiologicznej i Fizjologii Wysiłku PTK, zaznaczył, że chociaż on sam, jako specjalista od rehabilitacji kardiologicznej, najwięcej do powiedzenia ma w tej właśnie kwestii, to jednak są takie uniwersalne zasady, które powinny znaleźć zastosowanie w rehabilitacji pacjentów z różnymi schorzeniami.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH