Na współpłaceniu nikt nie powinien stracić

Rozmowa z Januszem Szafrańcem, prezesem Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED.

Rynek Zdrowia: - Z badania przeprowadzonego na zlecenie OIGWM POLMED przez Research Cloud wynika, że 72% Polaków chce mieć możliwość wyboru dopłaty do diagnostyki i leczenia nowocześniejszymi metodami niż te oferowane w standardzie NFZ? Czy jest pan zaskoczony takim wynikiem?

Janusz Szaf raniec: - Tak, jestem zaskoczony. Oczywiście w sensie pozytywnym. Polacy odpowiadając w ten sposób na zadawane im w ankiecie pytania, jednoznacznie wskazali, że chcą mieć dostęp do nowoczesnych świadczeń zdrowotnych. Jednak nie mogąc doczekać się zmian legislacyjnych i organizacyjnych, chcą po prostu, przynajmniej częściowo, wziąć we własne ręce odpowiedzialność za jakość swojego leczenia. I tego prawa nie można im odmawiać.

Ludzie, co jest całkowicie zrozumiałe, chcą żyć dłużej w zdrowiu, co umożliwi im dłuższe pozostanie na rynku pracy i zapewni wyższe emerytury. A współczesna medycyna dzięki coraz lepszym i bardziej innowacyjnym technologiom daje takie możliwości.

- Temat dopłat pacjentów do wyższego standardu leczenia czy diagnostyki jest "trudny politycznie". Jednak warto się z nim zmierzyć. Dlaczego powinniśmy w Polsce, wzorem innych krajów, pomyśleć o takim rozwiązaniu?

- Wprowadzenie możliwości dopłat do wyższego standardu świadczeń zdrowotnych (np. wyższej jakości wyrobu medycznego czy też bardziej innowacyjnej procedury związanej z tym wyrobem) niż ten, który jest zagwarantowany przez NFZ, w żadnym przypadku nie może powodować jakiegokolwiek wydatku z budżetu państwa. Cel samej dopłaty nie może być też wyłącznie fiskalny, gdyż nie ma ona służyć jako okazja do zarabiania na leczeniu. Efektem takiej dopłaty ma być korzyść medyczna, czyli poprawa jakości leczenia i szybki powrót pacjenta do zdrowia. Tylko tyle i aż tyle.

Wprowadzenie możliwości dopłaty jest również oczekiwane przez świadczeniodawców, ponieważ umożliwi placówce opieki zdrowotnej poprawę pozycji na coraz to bardziej konkurencyjnym rynku usług medycznych. Lekarzom natomiast da możliwość zawodowego rozwoju, gdyż producent nowoczesnego sprzętu na własny koszt wyszkoli lekarza w formule szkolenia stanowiskowego. To wszystko poprawi jakość pracy, a tym samym pozytywnie wpłynie też na bezpieczeństwo. Pacjent właśnie również za to jest skłonny zapłacić.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH