XVII Ogólnopolski zjazd Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych zgromadził ponad 500 uczestników

Epidemiologia chorób zakaźnych, hepatologia, zakażenia centralnego układu nerwowego, choroby odzwierzęce i tropikalne, HIV/AIDS i postępy w wakcynologii - takie były główne tematy XVII Ogólnopolskiego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych (1416 września br.). Dyskutowano jednak nie tylko o problemach medycznych. Specjalistów zajmowała także skuteczność leczenia w kontekście ekonomicznej opłacalności.
Zjazd, który zgromadził ponad 500 osób, przygotowany został przez Instytut Chorób Zakaźnych i Pasożytniczych Akademii Medycznej w Warszawie (Komitet Organizacyjny). W zjeździe uczestniczyli i dzielili się swoimi doświadczeniami także zakaźnicy z innych krajów, m.in. z USA, Kanady, Hiszpanii i Włoch.

Gra z płatnikiem

- Na rynku toczy się gra pomiędzy firmami farmaceutycznymi, które chcą jak najlepiej sprzedać swoje produkty, podmiotami, które mają określić warunki testowania i dopuszczenia do obrotu nowego produktu a płatnikiem. Towarzystwo naukowe jest organizacją, która musi - przy użyciu metod naukowych - ocenić i wyważyć patogeny, a także warunki wprowadzenia nowego produktu do leczenia. Wymiana doświadczeń i wyników badań, uzyskanych przez różne kliniki podczas zjazdu, służy m.in. temu celowi - powiedział "Rynkowi Zdrowia" dr Andrzej Horban, krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych.
- Polskie zakaźnictwo jest bardzo nowoczesną dziedziną medycyny, co oznacza stosowanie nowoczesnych, ale i kosztownych metod diagnostycznych oraz konieczność stosowania skutecznych, drogich leków, np. wleczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu B i C - chorób, które zdominowały obecnie, wraz z HIV i AIDS, tę dziedzinę medycyny - mówiła dr Grażyna Chlewińska, ordynator w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie, sekretarz Zarządu PTEiLChZ.

Warto policzyć

Szacuje się, że zakażonych wirusem HCV w Polsce jest ok. 700 tys. osób. 70% stanowią przypadki prowadzące do marskości wątroby, z czego co czwarty przechodzi w raka wątrobowokomórkowego. Na rynek wchodzą preparaty najnowszej generacji, które - jak dowodzą badania kliniczne - mogą eliminować wirusa w 6070%. Uczestnicy zjazdu podkreślali, że w ostatecznym rozrachunku inwestycja w lek, który daje duże szanse na eliminację wirusa, opłaca się bardziej niż wieloletnie leczenie produktem mniej skutecznym.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH