Szefowie prywatnych firm medycznych w dziedzinie urologii dzielą się swoimi doświadczeniami dotyczącymi organizacji leczenia

Lekarzu, lecz się sam; to powiedzenie wydaje się być najlepszym postulatem w dyskusji nad reformą służby zdrowia. Nie ma już na co czekać.
Trzeba tylko wybrać jakiś mało bolesny sposób. Np. lekarze urolodzy zrzeszeni w Polskim Towarzystwie Urologicznym, podczas warsztatów prywatyzacyjnych, poddali pod rozwagę kilka pomysłów przekształceń własnościowych. Warto im się przyjrzeć.
Doktor Piotr Humański, dyrektor Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "Specjalista" Sp. z o.o w Kutnie, żeby nie być podejrzanym o "uwłaszczenie", postanowił stworzyć ośrodek urologiczny niezależny od bazy, jaką stanowił miejscowy szpital, w którym wcześniej pracował.
Oznaczało to poszukanie dobrych źródeł sfinansowania zakupu nowego sprzętu.
Oczywiście, to przedsięwzięcie karkołomne; jeśli jednak pamięta się, że placówka medyczna jest także firmą prowadzącą działalność gospodarczą i zarządzać nią muszą ludzie znający się na rzeczy, powinno się udać.

Szanse i zagrożenia

Piotr Humański zaznaczył, że tworząc firmę medyczną trzeba zacząć od kompletowania wysoko kwalifikowanego zespołu specjalistów, bo to oni są filarem takiego przedsiębiorstwa.
Historia "Specjalisty" jest pouczająca.
Ten NZOZ został zarejestrowany w 2000 roku, rok później otwarto poradnię urologiczną i pracownię ESWL, następnego roku Oddział Urologii Jednego Dnia (zaczynali od 300 procedur, a w zeszłym roku wykonano ich już 1682).
W 2002 r. otwarta została pracownia urodynamiki, rok później zakupiono laser holmowy, a w 2005 roku podwoje otworzyło Centrum Komercyjne, gdzie wykonywane są badania kliniczne i zabiegi komercyjne.
Spółka przygotowuje się także do oddania własnego szpitala. Dodająca odwagi wszystkim, którzy chcieliby pójść w ślady doktora Humańskiego, jest struktura przychodów firmy: w 2006 r.
67,3% to kontrakty z NFZ, 22,6% badania kliniczne, 10,1% - usługi komercyjne.
Zdawać sobie także trzeba sprawę z zagrożeń, które mogą spowodować plajtę takiego przedsięwzięcia. Według doktora Piotra Humańskiego, należą do nich niskie kontrakty z NFZ, niestabilna sytuacja polityczna (zmieniające się reguły gry), zakaz konkurencji, powstanie sieci szpitali, przepisy dotyczące podatku VAT.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH