Ministerialny pomysł na szpitalne spółki: nowelizacja zamiast "dzikiej prywatyzacji"

Resort zdrowia przygotował nowelizację ustawy o ZOZ-ach, w której wprost zapisano, że szpitale będą mogły działać w formie spółek akcyjnych lub spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Możliwości funkcjonowania szpitali jako spółek już istnieją, ale takie przekształcenia odbywają się w oparciu o nieprecyzyjne zapisy prawne. Zdrowotni politycy tego i poprzednich rządów mówili nawet o dzikiej prywatyzacji i wyrażali obawy o utratę kontroli państwa nad tym procesem.
Jak dotąd, szpitalne spółki tworzą najczęściej samorządy. To m.in. metoda na uzyskanie przez dyrektorów szpitali większych niż w SP ZOZ-ach uprawnień w zarządzaniu, przy jednoczesnym dokładnym określeniu odpowiedzialności tych menedżerów za podejmowane decyzje.
- Ta forma się sprawdza. Tak zarządzanych szpitali jest ponad 50 i nie mają długów - twierdzi Renata Jażdż-Zaleska, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Niepublicznych Szpitali Samorządowych i jednocześnie Niepublicznego ZOZ-u w Kluczborku.

Droga wolna

Według zwolenników przekształceń szpitali w spółki prawa handlowego, nie dochodzi do żadnej dzikiej prywatyzacji.
Argumentem ma być w tej sprawie orzecznictwo Sądów Najwyższych korzystne dla samorządów. Zapisy w ustawie o samorządach terytorialnych pozwalają im tworzyć spółki prawa handlowego wykonujące zadania z zakresu użyteczności publicznej.
Ministerstwo Zdrowia ani nie zachęca do zmian, ani nie zabrania takiej drogi przekształceń. Dla organów założycielskich szpitali mimo wszystko symptomatyczna musi być niedawna wypowiedź ministra Zbigniewa Religi dla prasy: "Właściciele szpitali oglądają się na ministra zdrowia i oczekują, że rozwiąże za nich wszystkie problemy wynikające z zadłużenia.
Takiej możliwości nie ma, trzeba się z tym pogodzić".
- Projekt nowelizacji ustawy o ZOZach zakłada dobrowolność przekształceń w spółki, ale jednocześnie jasno wskazuje, że istnieje taka droga - podkreśla rzecznik prasowy ministra zdrowia Paweł Trzciński. Ustawa nie trafiła do Sejmu, bo ten uległ samorozwiązaniu. - Nie zdążyliśmy. Myślę, że nowy parlament zajmie się nią wkrótce po wyborach - odpowiada rzecznik pytany o losy projektu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH