Adam Kruszewski, niezależny ekspert rynku medycznego: - Chyba największą zaletą działań tego rządu w mijającym roku jest to, że właściwie...

Po ponad roku kierowania resortem zdrowia przez przedstawicieli rządu nowej koalicji, opinie środowiska medycznego na temat efektów ich pracy są dalekie od entuzjazmu. Czy taki jest los reformatorów? Czy raczej zbierają oni cięgi nie tylko za swoje, ale i wcześniejsze, cudze potknięcia oraz zaniechania? Podczas elektronicznego głosowania w trakcie II Forum Rynku Zdrowia, w którym wzięło udział 110 osób, aż 82 uznały, że w organizacji opieki zdrowotnej nadal tkwimy w niewydolnych rozwiązaniach.
Z kolei 18 osób stwierdziło, iż jest jeszcze gorzej, a zaledwie 10 doszukało się w rządowych działaniach dokonań pozwalających twierdzić, że jest lepiej.
Wszystkich "pogodził" Adam Kruszewski, niezależny ekspert rynku medycznego: - Chyba największą zaletą działań tego rządu w mijającym roku jest to, że właściwie nic się nie stało.
A nie stało się głównie dlatego, że rząd znalazł pieniądze na wymuszone i pospiesznie wykrojone w NFZ podwyżki, głównie dla lekarzy. Kupiony tą drogą pokój społeczny jest bardzo kruchy.
- Minister Jarosław Pinkas pytał mnie przed wejściem na salę, czy pod koniec tego roku będzie mógł spokojnie pojechać na urlop na narty - zdradził nieco z treści kuluarowych rozmów podczas Forum sekretarz Porozumienia Zielonogórskiego Marek Twardowski.
To za tym związkowcem i już politykiem stoi - jak sam mawia - lekarskie F-16, czyli 14 tysięcy lekarzy popierających to porozumienie.

F-16 w gotowości

Jest szansa, że ministrowie spędzą najbliższego Sylwestra bez powtórki z ubiegłorocznych nocnych negocjacji kontraktów.
- Od momentu powołania nowego prezesa NFZ Andrzeja Sośnierza, rozmowy pomiędzy PZ a Funduszem nie odbywają się w aurze sensacji i obecności mediów - powiedział Marek Twardowski.
Od 1 października lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) zostali dofinansowani kwotą 68 mln zł. Nastąpiła więc nowa jakość w rozmowach i dlatego w tym roku "będziemy spędzali Sylwestra tam, gdzie każdy sobie planował" - podkreślił sekretarz Porozumienia Zielonogórskiego.
Dał jednak do zrozumienia, że jego F-16 stoi w gotowości. Według niego, w 2006 roku potraktowano POZ niesprawiedliwie w ustawie podwyżkowej.
Prawdopodobnie gdyby oddać ją pod orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, okazałoby się, że jest niezgodna z konstytucją, o czym wiedziało wielu posłów uchwalając tę ustawę.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH