Jednolite procedury postępowania w przypadkach zakażeń meningokokowych.

Według Zespołu ds. Zakażeń Meningokokowych na skuteczne i szybkie przerwanie dróg szerzenia się tego rodzaju zakażeń pozwoliłaby rezerwa w postaci co najmniej 10 tys. dawek szczepionki przeciw meningokokom. Podstawę prawną do zakupu takiej rezerwy oraz rozpoczęcia szczepień ochronnych na danym terenie stanowiłyby przepisy projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wprowadzenia jednolitych procedur postępowania w związku z wystąpieniem zakażeń meningokokowych.
Inwazyjna choroba meningokokowa cechuje się gwałtownym przebiegiem, wymaga wczesnego rozpoznania i natychmiastowego leczenia. Może przebiegać jako: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i/lub posocznica (sepsa), stanowiąc zagrożenie dla życia człowieka. Do zakażenia może dojść na skutek kontaktu z osobą chorą lub z bezobjawowym nosicielem. Przenoszenie meningokoków odbywa się podobnie, jak w przypadku wielu infekcji: drogą kropelkową: podczas kaszlu lub kichania, przez kontakt bezpośredni lub pośrednio - np. przez picie ze wspólnego naczynia. Zakażeniom wywoływanym przez meningokoki grupy C można zapobiec stosując szczepionki koniugowane.

Przepisy doraźne

Zgodnie z przepisem art. 8 ust. 2 ustawy z 6 września 2001 r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach minister zdrowia - w przypadku wystąpienia określonych chorób zakaźnych i zakażeń - może wprowadzić, w drodze rozporządzenia, jednolite procedury postępowania w celu ich zwalczania wobec osób chorych, zakażonych lub osób narażonych na czynniki zakaźne (uwzględniając sposób diagnozowania, leczenia i zapobiegania powstawaniu antybiotykooporności).
W związku z rosnącą zapadalnością na inwazyjną chorobę meningokokową stało się konieczne opracowanie aktu prawnego dającego możliwość podejmowania szybkich działań przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Dotychczasowe rozporządzenia w tym zakresie miały charakter jednorazowy. Zostały wydane w związku z wystąpieniem w województwach opolskim i śląskim ognisk epidemicznych tych zakażeń. Podjęte tam działania miały przede wszystkim na celu uodpornienie na zakażenie osób najbardziej narażonych poprzez wprowadzenie obowiązkowych szczepień.

Rezerwa i procedury

Decyzję o konieczności stworzenia rezerwy na poziomie co najmniej 10 tys. dawek szczepionki przeciw meningokokom podjął w październiku ubiegłego roku Zespół ds. Zakażeń Meningokokowych. Orientacyjny koszt zakupu na potrzeby akcji szczepień przy ilości co najmniej 10 tys. dawek wyniesie szacunkowo ok. 750-800 tys. zł.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH