Na razie cenniki nie zawisną

Konsultacje projektu ustawy o działalności leczniczej, wprowadzającego możliwość korzystania ze świadczeń odpłatnych w publicznych szpitalach, zostały wstrzymane - podało Ministerstwo Zdrowia. Decyzja zapadła 20 czerwca na spotkaniu premier BEATY SZYDŁO i ministra zdrowia KONSTANTEGO RADZIWIŁŁA.

Przygotowany przez resort zdrowia - skierowany do konsultacji 13 czerwca - projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej przewiduje, że w publicznych szpitalach pacjenci będą mogli - oprócz świadczeń finansowanych przez NFZ - korzystać także ze świadczeń odpłatnych, tzw. komercyjnych.

Bez dzielenia pacjentów

"W ramach uzgodnień z Panią Premier podjęta została decyzja o ponownej analizie projektu w Ministerstwie Zdrowia.

Tym samym uprzejmie informujemy, że konsultacje projektu - do czasu zakończenia ponownej analizy w Ministerstwie Zdrowia - zostaną wstrzymane" - podało MZ.

Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł zdecydowanie podkreślił w komunikacie, że nie ma mowy o wprowadzaniu jakiegokolwiek podziału wśród pacjentów, a priorytetem wszelkich projektowanych przez Ministerstwo Zdrowia zapisów jest zapewnienie wszystkim obywatelom dostępu do najwyższej jakości świadczeń w ramach NFZ.

"Celem Ministra Zdrowia jest zagwarantowanie większej odpowiedzialności państwa za zdrowie Polaków. W tym celu rząd wprowadził już zakaz komercjalizacji szpitali publicznych oraz wprowadza w życie ustawę o tzw. sieci szpitali" - stwierdzono.

Zdaniem ekspertów

Możliwość pobierania opłat - w ocenie ministerstwa - miała poprawić stabilność finansową publicznych szpitali, wyrównać ich szanse wobec prywatnych podmiotów na pozyskiwanie środków, ułatwić pacjentowi dostęp do świadczeń.

Zdaniem Dar iusza Wasi lewskiego, eksper t a r ynku ochrony zdrowia, autora raportu "Sieć szpitali - nowe rozwiązania i stare problemy", sama idea i kierunek nowelizacji wydają się słuszne. Wciąż jednak otwarta pozostaje kwestia, które świadczenia oraz w jakich sytuacjach zostałyby objęte odpłatnością.

- Na razie niewiele o tym wiemy, między innymi dlatego, że opublikowania projektu nie poprzedziły żadne konsultacje ani merytoryczna, dobrze przygotowana dyskusja - mówi ekspert.

Zauważa, że planowane zapisy o możliwości pobierania opłat przez publiczne zakłady opieki zdrowotnej (SPZOZ-y) stoją w pewnej sprzeczności z przygotowanym już, nowym systemem finansowania lecznic w ramach sieci szpitali - czyli budżetowym, ryczałtowym przekazywaniem środków tym jednostkom.

- W tym kontekście dopłaty do leczenia z prywatnej kieszeni mogą stać się sposobem na omijanie kolejek. Stąd tak ważne jest sprecyzowanie przez Ministerstwo Zdrowia zasad dopłat i świadczeń, za które pacjenci będą dodatkowo płacić - czy będzie to np. ambulatoryjna opieka specjalistyczna, czy także świadczenia szpitalne, a jeśli tak, to które z nich? - pyta Wasilewski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH