Czy dylemat poety - dlaczego ogórek nie śpiewa - za sprawą inżynierii genetycznej lada chwila stanie się nieaktualny?

Dzięki odkryciom biotechnologicznym oraz inżynierii genetycznej w medycynie miliony ludzi na całym świecie żyją dłużej i cieszą się lepszym zdrowiem - powstały nowe leki, preparaty, metody leczenia oraz sposoby diagnozowania chorób. Biofarmaceutyki zajęły już znaczącą część rynku leków, a ich przyszłość wydaje się nieograniczona.
Zastosowanie genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy pozwoliło w ciągu 30 lat podwoić wydajność produkcji tej rośliny w USA - z 80 buszli na 1 akr w 1970 roku, do 150 obecnie. Podobnie jest z plonami soi, bawełny, rzepaku, ziemniaków. Dokonano zatem kolejnej "zielonej rewolucji", a ludzkość kupiła sobie nową polisę chroniącą przed głodem.
Jednocześnie do produkcji zmodyfikowanych roślin zużywa się mniej paliw, herbicydów i pestycydów, bowiem jednym z celów modyfikacji było ich uodpornienie na szkodniki i choroby. znacznie poprawiło to rentowność gospodarstw rolnych w USA, Brazylii, Argentynie, a nawet Chinach.

Bioreaktory uzupełniają

Za sprawą inżynierii genetycznej w produkcji roślinnej mogą przyjść zmiany jakościowe. Na przykład odpowiednio zmodyfikowana kukurydza może uzupełniać brak żelaza w organizmach, a dzięki dodaniu witaminy e w rzepaku - zwiększają się właściwości antyrakowe oleju. Już sprawdza się możliwość wykorzystywania roślin jako "bioreaktorów" do produkcji nowych materiałów i produktów naturalnych, co może być odpowiedzią na ich wyczerpywanie się w przyrodzie.
Rozpoznane lub zidentyfikowane przez biotechnologów białka mogą stać się najskuteczniejszym i względnie tanim sposobem oczyszczenia planety ze śmieci przemysłowych i komunalnych, czy metali ciężkich w glebie. Udane próby przeszły gorczyca i tytoń.
Nieocenione są dokonania biotechnologii w przemyśle spożywczym. Od niego zresztą "to wszystko" się zaczęło, jakieś siedem tysięcy lat temu. Od produkcji serów, warzenia piwa, toczenia wina, przy których wykorzystuje się "pożyteczne" mikroorganizmy - bakterie i drożdże.

Od dogmatu do Rewolucji

Cechy genetyczne każdego żywego organizmu wywodzą się z chemicznych cząsteczek, kwasów nukleinowych DNA lub RNA. Krok po kroku, począwszy od Grzegorza Mendla, który ustalił prawa genetyki nie nazywając ich genetyką (1865 r.), od Wilhelma Johannsa, który nadał jednostce dziedziczenia imię "gen" (1909), naukowcy próbowali ustalić tajemnicę życia. Kroki milowe rozwoju biotechnologii odmierzały przyznane Nagrody Nobla. Do 2002 roku było ich 15.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH