Na pewno zdążymy

Rozmowa z Marcinem Kędzierskim, dyrektorem Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia

Rynek Zdrowia: - Czy realizacja kluczowego dla informatyzacji naszej ochrony zdrowia projektu P1 przebiega zgodnie z przyjętym harmonogramem?

 

Marcin Kędzierski: - Za zgodą ministra zdrowia, Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji i Komitetu Sterującego Projektu P1 dokonaliśmy zmian w planie jego realizacji - także w harmonogramie prac, które mają być wykonane przez dostawców.

Terminy zostały de facto skrócone w stosunku do wcześniej przyjętych.

Mówimy dziś już nie o wrześniu, ale o czerwcu 2014 roku.

Do tego czasu zostaną zakończone prace nad m.in. elektroniczną receptą, skierowaniami, zleceniami, zdarzeniami medycznymi, internetowym kontem pacjenta, a także centralnym systemem obsługi rejestrów medycznych.

Warto podkreślić, że ten nowy harmonogram został uzgodniony wspólnie z wykonawcami systemu.

Są to najwięksi dostawcy oprogramowania, w tym rozwiązań dedykowanych ochronie zdrowia. Wierzę, że zadeklarowane przez dostawców terminy zostaną przez nich dotrzymane.

Przy takim potencjale tych podmiotów i wysokości zawartych kontraktów nie powinny nastąpić jakiekolwiek poważniejsze problemy.

- Czy wyłoniono już dostawców infrastruktury technicznosystemowej oraz wykonawców części projektu zapewniającej szynę usług oraz system administracji?

- Przetarg w tym zakresie został rozstrzygnięty. Przypomnę, że całe przedsięwzięcie (projekt P1 - red.) składa się łącznie z pięciu kontraktów.

Trzy z nich zostały zawarte jeszcze przez mojego poprzednika w CSIOZ. Dwa ostatnie postępowania zostały niedawno rozstrzygnięte.

Prezes Urzędu Zamówień Publicznych zakończył już kontrolę dotyczącą prawidłowości tych postępowań.

W najbliższych dniach podpiszemy umowę z dostawcą infrastruktury techniczno-systemowej. Zdecydowana większość urządzeń powinna zostać dostarczona na przełomie sierpnia i września 2013 r., co pozwoli już m.in. na ich konfigurację.

Także jeśli chodzi o wyłonienie dostawcy tzw. szyny usług, prezes UZP zakończył kontrolę. Zatem i w tym przypadku niebawem zostanie zawarty kontrakt.

- Docierają do nas sygnały, iż wiele szpitali i przychodni nie jest przygotowanych do wdrożenia elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) z dniem 1 sierpnia 2014 r., co potwierdzają także wyniki kontroli NIK. Placówkom brakuje m.in. środków na inwestycje, w tym zagwarantowanie bezpieczeństwa danych.

- Niefortunnie się stało, że w obecnej perspektywie finansowej nie przewidziano precyzyjnie mechanizmów wsparcia finansowego dedykowanych podmiotom leczniczym, które będą musiały się dostosować do wymogów Ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Ta ustawa powinna zostać znowelizowana, m.in. w zakresie doprecyzowania kwestii związanych z e-receptami oraz wdrożeniami rozwiązań telemedycznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH