Narodowy Fundusz Zdrowia drastycznie zmniejszył finansowanie rehabilitacji niepełnosprawnych dzieci

Placówki prowadzące wielospecjalistyczną rehabilitację dla niepełnosprawnych dzieci w tym roku mają o połowę mniejszy budżet na terapię. NFZ to monopolista, który bezpardonowo stawia warunki.
- Za proponowane kwoty - 40-50 zł na osobodzień, nie da się prowadzić specjalistycznej rehabilitacji. Dotychczas osobodzień w placówce rehabilitacyjnej był wyceniony maksymalnie na 120 zł. Niepełnosprawne dzieci skazano na nicość - alarmują przedstawiciele niepublicznych ZOZ-ów i stowarzyszeń dla dzieci specjalnej troski.
Anna Witarzewska, kierownik warszawskiej poradni dla dzieci niewidomych i niedowidzących ogólnopolskiego Stowarzyszenia "Tęcza": - NFZ uśrednił całą rehabilitację, co oznacza, że dla każdego malucha ma być tak samo.
Takie rozwiązanie jest niedobre. Innej terapii potrzebuje dziecko z zespołem Downa, innej np. noworodek zagrożony niepełnosprawnością wzrokową, a jeszcze innej wielorako uszkodzone dziecko.

Poniżej minimum

Dzieci z zespołem Downa, głuche, niewidome, niesprawne ruchowo, wcześniaki, niemowlaki z ryzyka okołoporodowego, chore na padaczkę... Każde z nich wymaga indywidualnej rehabilitacji.
Kierownicy ośrodków rehabilitujących dzieci mówią o dramatycznym rozdźwięku między wymaganiami, jakie postawił NFZ tym placówkom, a wyceną i sposobem rozliczania świadczeń.
Z jednej strony - czasochłonna terapia i wysoko wykwalifikowana kadra, np. lekarze z II stopniem specjalizacji, z drugiej - niskie stawki. - Usługi zostały wycenione poniżej możliwości ich wykonania, standard wymagany przez NFZ jest niemożliwy do zrealizowania - uważa Katarzyna Jackiewicz, dyrektor niepublicznego ZOZ-u przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczo- Rehabilitacyjnym Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Helenowie.
Prezes NFZ Jacek Paszkiewicz podczas obrad białego szczytu br. składał obietnice dotyczące renegocjacji tych niekorzystnych umów.
Monika Kastory-Bronowska, dyrektor Ośrodka Wczesnej Interwencji Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, tak podsumowuje te zapewnienia: - Niestety, mazowiecki oddział NFZ nie zastosował się do zaleceń prezesa. Nie uwzględnił specyfiki placówek ani profilu schorzeń małych pacjentów.
Jak wynika z dostępnych nam danych, jedynie Wielkopolski NFZ wycenił stawkę punktu na 1,96 zł. Godziwy kontrakt podpisał ośrodek "Krok za krokiem" w Zamościu - 1,80 zł za punkt, podczas gdy w wielu innych placówkach tego typu wartość punktu to około 1 zł.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH