Rolnicy, którzy trafiają do sanatoriów, z reguły nie są ludźmi zamożnymi

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego samodzielnie prowadzi 7 sanatoriów, do których jeżdżą rolnicy wymagający rehabilitacji leczniczej w warunkach uzdrowiskowych. KRUS oficjalnie nazywa swoje sanatoria centrami albo ośrodkami rehabilitacji. Są położone zarówno w górach, jak i nad morzem: w Iwoniczu Zdroju, Jedlcu, Kołobrzegu, Horyńcu Zdroju, Szklarskiej Porębie, Świnoujściu i Teresinie. Jednorazowo mogą przyjąć prawie 1200 pacjentów.
Aby skorzystać z dobrodziejstw bezpłatnej kuracji u wód w takim centrum, rolnik musi otrzymać lekarskie orzeczenie, z którego wynika, że jest on osobą zagrożoną całkowitą niezdolnością do pracy w gospodarstwie lub już okresowo niezdolną do pracy. Kasa ponosi całkowite koszty rehabilitacji leczniczej, łącznie z kosztami zakwaterowania i wyżywienia.

Zabiegi i komfort

Bezpłatne skierowanie na wypoczynek i leczenie w komfortowo wyposażonych sanatoriach KRUS rolnicy potrafią dobrze wykorzystać. - Niektórzy kuracjusze z uzdrowiska już pierwszego dnia pytają personel, gdzie są dancingi, rozrywki. Rolnicy w naszym ośrodku pytają, ile będą mieli zabiegów - dzieli się swoimi spostrzeżeniami Jerzy Kowalewski, dyrektor Ośrodka Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Świnoujściu.
- Z przyjemnością ich obsługujemy. Zwykle zapamiętujemy tych ludzi jako osoby cieszące się każdym dniem spędzonym z nami i wykonujące drobiazgowo lekarskie zalecenia, tak aby maksymalnie wykorzystać swój pobyt tutaj do podratowania zdrowia - mówi o rolnikach Elżbieta Wabiszewska, dyrektor Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS NIWA w Kołobrzegu.
W centrach i ośrodkach KRUS głównymi wskazaniami do rehabilitacji leczniczej są schorzenia narządów układu ruchu z zakresu ortopedii, reumatologii i neurologii. W Kołobrzegu dodatkowo jest prowadzona rehabilitacja osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Komercja też

Witryny internetowe każdego z sanatoriów KRUS pełne są opisów atrakcji, jakie czekają na gości. Zwykle te informacje są dostępne także w języku niemieckim, czasami angielskim. Sanatorium w Świnoujściu reklamuje się jako obiekt leżący zaledwie 150 metrów od morza, z wygodnymi, luksusowymi pokojami. Do dyspozycji gości: kawiarnia, sala gimmnastyczna, sauna, basen, jacuzzi, szeroki zakres zabiegów rehabilitacyjnych. Centrum w Szklarskiej Porębie zaprasza do apartamentów rodzinnych i na zabiegi, krytą pływalnię, do sauny, jaccuzi, kręgielni. Jest i sala widowiskowa na 150 miejsc, w której można organizować konferencje. Na stronie Centrum można było znaleźć i zaproszenie na bal sylwestrowy. Wszystko z myślą o gościach komercyjnych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH