Na co jeszcze czekamy?

Dariusz Jorg, koordynator zakończonej w ubiegłym roku kontroli NIK dotyczącej badań klinicznych: Przepisy są niedoskonałe, ale jednak są...

Po ujawnieniu wyników kontroli w 13 szpitalach media zajęły się przede wszystkim skutkami, a nie przyczynami nieprawidłowości podczas realizacji badań klinicznych w Polsce.

Wskazywano głównie na wynagrodzenia badaczy - bardzo wysokie w porównaniu z tym, co trafiało do ośrodków, w których prowadzono badania - mówi Rynkowi Zdrowia Dariusz Jorg, koordynator zakończonej w ubiegłym roku kontroli NIK, dotyczącej badań klinicznych w Polsce.

- Nad wnioskami z tej kontroli trzeba się zastanowić znacznie głębiej. Niestety, tak się nie dzieje - uważa Dariusz Jorg, który od marca br. jest dyrektorem Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 w Katowicach.

Poniżej publikujemy opinię Dariusza Jorga, która jest kolejnym głosem w dyskusji o przyszłości badań klinicznych w Polsce.

Przepisy - niedoskonałe, ale są

Wbrew obiegowym opiniom - głównym celem naszej kontroli nie było policzenie pieniędzy, jakie straciły szpitale kliniczne, czy też sprawdzenie, ile zarobili badacze. Te kwestie pojawiły się dopiero w finale kontroli, ale nie były jej istotą.

Przede wszystkim kontrola miała dać odpowiedź na kilka zasadniczych pytań: Co jest przyczyną sytuacji, w której dochodzi w Polsce do takich nieprawidłowości, a zarazem dlaczego w naszym kraju - mimo wysokiego poziomu medycyny - wartość rynku badań klinicznych szacuje się na ok. 1 mld zł, a np. w Wielkiej Brytanii na 22 miliardy?

Wnikliwa analiza rezultatów kontroli może też wskazać, jakie błędy w naszym systemie powodują, że stosunkowo mało podmiotów zleca u nas przeprowadzanie badań klinicznych. Mogliśmy również prześledzić, co dzieje się ze zleconymi badaniami będącymi przedmiotem kontroli.

Nie jest do końca prawdą, że w Polsce brakuje przepisów obejmujących materię badań klinicznych. Inna sprawa, że są porozrzucane w kilkunastu aktach prawnych, a wiele kwestii nadal wymaga lepszego niż obecnie uregulowania.

Faktem też jest, że poruszanie się w gąszczu tych przepisów nie jest łatwe. Próby ujęcia tej trudnej materii w jednej ustawie trwają już dość długo, można powiedzieć za długo... Na razie mamy projekt po konsultacjach społecznych, ale nadal zgłaszane są do niego liczne uwagi.

Wszystko to jednak nie zwalniało i nie zwalnia osób oraz podmiotów zaangażowanych w prowadzenie badań od respektowania obowiązujących regulacji, dostosowanych przecież do dyrektyw unijnych.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH