Na Podkarpaciu też brakuje koordynacji

Nie istnieje jeden urząd czy instytucja kreująca politykę zdrowotną na Podkarpaciu, stąd trudności w jej koordynacji. Jednak to Urząd Marszałkowski przygotuje mapę potrzeb zdrowotnych, uwzględniając nie tylko szpitale marszałkowskie, ale także powiatowe - mówiono podczas Spotkania Menedżerów Ochrony Zdrowia, które 6 marca 2014 r. odbyło się Rzeszowie.

Konferencja zorganizowana przez wydawcę i redakcję miesięcznika oraz portalu Rynek Zdrowia zgromadziła blisko 150 uczestników, ponad 20 prelegentów, wśród których byli przedstawiciele władz samorządowych, uczelnianych, Narodowego Funduszu Zdrowia, dyrektorzy największych szpitali w woj. podkarpackim, konsultanci wojewódzcy, przedstawiciele okręgowych izb - lekarskiej i aptekarskiej - a także eksperci rynku medycznego.

Jak mówił Tadeusz Pióro, członek zarządu Województwa Podkarpackiego, ochrona zdrowia należy obecnie do najważniejszych priorytetów samorządu wojewódzkiego. - Być może to nie my ustawowo będziemy odpowiadać w przyszłości za tworzenie mapy potrzeb zdrowotnych, ale zarząd województwa uznał, że nie można czekać. Spodziewamy się, że do połowy roku będziemy dysponowali odpowiednim dokumentem. Jest on potrzebny m.in. po to, żeby możliwe było ubieganie się o zawarcie kontraktu regionalnego oraz sięgnięcie po środki z kolejnego unijnego rozdania - zaznaczył Tadeusz Pióro.

Podał, że zadłużenie szpitali marszałkowskich wynosi około 280 mln zł, duży jest również dług dotyczący zobowiązań wymagalnych, bo oscyluje wokół 70 mln zł. - Nie ma zagrożenia dla płynności finansowej szpitali, gdyż otrzymują one relatywnie wysokie kontrakty, na poziomie 900 mln zł, ale pełni obaw zastanawiamy się, czy w tym roku możliwe jest generowanie nadwykonań - informował.

Podobnie jak w minionym roku zarząd województwa zamierza wesprzeć spłatę zadłużenia podległych mu szpitali, pokrywając ujemny bilans. Dzięki bieżącym działaniom restrukturyzacyjnym będzie to zapewne kwota niższa od ubiegłorocznej, która wyniosła ok. 6 mln zł. - Zarząd nie planuje przekształcenia podmiotów w spółki prawa handlowego - podkreślił Tadeusz Pióro.

Finanse, aneksy, kontrakty

Ubiegłoroczne zadłużenie publicznych szpitali ogólnych i psychiatrycznych w woj. podkarpackim wynosiło jeszcze przed bilansem (stan z grudnia 2013 r.) ok. 513 mln zł, w tym zadłużenie wymagalne - ok. 119 mln zł.

W bieżącym roku, o czym mówił Krzysztof Wróbel, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, środki przeznaczone na kontraktowanie nie będą większe. Jednak nie wszystkie pieniądze przeznaczone np. na specjalistykę kardiologiczną, także na profilaktykę zdrowotną, zostały wykorzystane przez świadczeniodawców.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH