Pismo w sprawie artykułu o mitach i faktach w naszym lecznictwie szpitalnym

W numerze 8 (14) z września 2006r./ miesięcznika "Rynek Zdrowia" opublikowano raport autorstwa panów Piotra Stefaniaka i Wojciecha Kuty pod tytułem "Za dużo tych mitów", w którym podano następującą informację:
"Przykład nr 1. W2005r. niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej na Mazowszu miały 2% udziału w rynku świadczeń medycznych w lecznictwie szpitalnym, a wartość kontraktów dla niepublicznych szpitali i przychodni wynosiła 46mln zł. W roku 2006 kwota ta ma być mniejsza i wynieść 37mln. W przypadku niektórych niepublicznych szpitali na Mazowszu wartość kontraktów w porównaniu z rokiem poprzednim została zredukowana nawet do 35%".

Prywatnym wzrosło

Przykład ten (nazwany w artykule faktem) ma uwiarygodnić tezę autorów, jakoby dochodziło do nierównego traktowania przez NFZ podmiotów publicznych i niepublicznych, a w związku z tym naruszania we wzmiankowanym przykładzie przez Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ art.134 ust.1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r. oświadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych oraz stosowanie utrudnień, w wyniku których szpitale niepubliczne mają mniejszy dostęp do kontraktów w porównaniu z publicznymi na Mazowszu. Uprzejmie informuję (...), że wyżej przytoczone przez autorów artykułu wartości umów i wskaźniki procentowe nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistych danych dotyczących wartości umów zawartych z niepublicznymi zakładami opieki zdrowotnej na Mazowszu.
Informuję, że wartość umów w rodzaju lecznictwo szpitalne w roku 2005 wynosiła 47 428 985 zł, natomiast na rok 2006 w niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej w rodzaju lecznictwo szpitalne zakontraktowano świadczenia na kwotę 49 982 362 zł. Udział wartościowy umów ze szpitalami niepublicznymi, który wynosił w roku 2005 3,2%, wzrósł więc w roku 2006 do 3,44%.

Więcej podmiotów

Informuję również, że na rok 2006 zwycięzcami wielu konkursów były szpitale niepubliczne, co spowodowało, że Mazowiecki Oddział NFZ po raz pierwszy zakontraktował świadczenia również z cenionymi na rynku świadczeń niepublicznymi zakładami opieki zdrowotnej, które dotychczas nie były świadczeniodawcami współpracującymi z NFZ. Ilość podmiotów niepublicznych, z którymi zakontraktowano usługi na Mazowszu w roku 2006 w rodzaju lecznictwo szpitalne, wzrosła z22 w roku 2005 do 25 w roku 2006.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH