NFZ zwrócił szpitalowi pieniądze

Narodowy Fundusz Zdrowia musiał zwrócić Górnośląskiemu Centrum Medycznemu w Katowicach ponad 6 mln zł. Kiedyś zażądał bowiem od szpitala 7 mln zł kary za badania kliniczne. Sąd zdecydował jednak, że Funduszowi należał się tylko milion. NFZ wypłacił już GCM zasądzoną sumę - poinformowała Gazeta Wyborcza.

W opinii Najwyższej Izby Kontroli na 139 skontrolowanych badań prowadzonych w GCM, w 87 przypadkach pieniądze od firm nie pokrywały wydatków, jakie ponosił szpital. Na przykład w przypadku jednego z badań dochód szpitala wyniósł niecałe pół miliona, za to pięciu prowadzących je lekarzy prawie 7 mln zł. Wyszło też na jaw, że szpital dostał od firmy implanty wszczepiane chorym z zawałem serca. Choć miał je za darmo, rozliczał się z Funduszem, tak jakby kupował je sam.

NIK w pierwszej wersji raportu

uznała, że za leczenie pacjentów uczestniczących w badaniach klinicznych NFZ w ogóle nie powinien płacić. Potem wnioski z kontroli złagodzono. W myśl prawa, leczenie należy się bowiem wszystkim ubezpieczonym, a jego koszt w rozliczeniach z Funduszem może być tylko pomniejszony o cenę leku czy implantu otrzymanego od firmy.

Śląski NFZ nie czekał jednak na końcową wersję raportu NIK i kazał GCM zwrócić ponad 2 mln zł za leczenie chorych z zawałem serca. Nałożył też na szpital ponad 5 mln zł kary umownej.

Mniej więcej w tym czasie władze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zwolniły ze stanowiska wieloletniego dyrektora szpitala Wojciecha Olszówkę. Jego miejsce zajęła Klaudia Rogowska i to ona właśnie zaczęła procesować się z Funduszem o karę. Wcześniej Klaudia Rogowska była inspektorem NIK - przypomina Gazeta.

Sukces szpitala

Jako szefowa szpitala broniła jednak jego interesów - podkreśla Gazeta Wyborcza. Po kilkuletnim procesie zapadł właśnie prawomocny wyrok. Sąd orzekł, że Funduszowi należał się od szpitala tylko 1 mln zł (koszt implantów i dodatkowych badań, za które GCM miał pieniądze od firmy).

Za pozostałe świadczenia udzielone pacjentom uczestniczącym w badaniu NFZ powinien był jednak zapłacić. Sąd nakazał więc zwrot drugiego miliona złotych, a także 5 mln zł kary umownej.

W GCM uważają ten wyrok za "niewątpliwy sukces". - Zyskają przede wszystkim pacjenci. Zasądzone pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu i i infrastrukturę medyczną - napisał do Wyborczej dział promocji szpitala.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH