Departament Współpracy Międzynarodowej Centrali NFZ ustosunkował się, na prośbę Rynku Zdrowia, do wątpliwości dotyczących przepisów o koordynacji. Poniżej odpowiedź, jaką otrzymaliśmy z Centrali Funduszu: "Z dniem przystąpienia Polski do UE, Polska znalazła się w kręgu państw podlegających systemowi koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

W związku z powyższym, od dnia 1 maja 2004 r. polscy świadczeniodawcy, posiadający z NFZ umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, zobowiązani są do udzielania tych świadczeń osobom uprawnionym z innych państw członkowskich UE/EFTA na zasadach przewidzianych w przepisach o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, w szczególności wynikających z rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z dnia 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (Dz. Urz. WE L 149 z dnia 5 lipca 1971 r. z późn. zm.) oraz rozporządzenia Rady (EWG) nr 574/72 z dnia 21 marca 1972 r. w sprawie wykonywania rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z dnia 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (Dz. Urz. WE L 74 z dnia 27 marca 1972 r. z późn. zm.).

W myśl przepisów

o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, za osobę uprawnioną do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o koordynacji uważa się osobę, która nie jest ubezpieczona w Funduszu i posiada prawo do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie ustawodawstwa innego niż Rzeczpospolita Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), a której przysługują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej świadczenia opieki zdrowotnej z ubezpieczenia zdrowotnego na podstawie przepisów o koordynacji.

Na gruncie ustawodawstwa polskiego, podstawy instytucjonalno-proceduralne do stosowania ww. przepisów określone zostały w Ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 z późn. zm.).

Zgodnie z przywołanymi przepisami, osoby uprawnione powinny legitymować się dowodem potwierdzającym uprawnienia do świadczeń zdrowotnych na podstawie przepisów o koordynacji: Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) lub Certyfikatem Tymczasowo Zastępującym EKUZ albo poświadczeniem uzyskanym w rezultacie zarejestrowania jednego z formularzy serii E 100 we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej oddziale wojewódzkim NFZ.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH