Formuła SP ZOZ-u często uniemożliwia konkurowanie na rynku medycznym, dlatego szpitale decydują się na przekształcenie w spółkę prawa handlowego

Wszystko wskazuje na to, że epoka SP ZOZ-ów dobiega końca. Wprawdzie powoli, ale nieuchronnie. Szpitale powiatowe i miejskie, najczęściej zadłużone, szukają nowej szansy na rozwój i rentowność. Coraz silniejsza tendencja do przekształcania SP ZOZ-ów w spółki prawa handlowego cieszy się ogromnym zainteresowaniem samorządów - organów założycielskich szpitali - które nie chcą dłużej topić ogromnych środków w przegranych przedsięwzięciach.
Zdaniem Marka Wójcika, eksperta Związku Powiatów Polskich, przekształceń w spółkę z o.o. dokonało dotychczas około 50 polskich szpitali powiatowych, a zaawansowane przygotowania do tego procesu trwają w kilkunastu kolejnych placówkach. Od stycznia br. jako spółka prawa handlowego działa także były SP ZOZ w Płocku, obecnie Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej Sp. z o.o., obejmujący 300-łóżkowy szpital, przychodnie rehabilitacyjną i specjalistyczną oraz 4 placówki podstawowej opieki zdrowotnej.

Narodziny marki

Trzy lata temu zadłużenie Szpitala Miejskiego Św. Trójcy w Płocku wynosiło 9 mln zł. Nie mógł pochwalić się warunkami lokalowymi, sprzętem ani zespołem wybitnych specjalistów.
Pojawiło się pytanie - co dalej? - Braliśmy pod uwagę różne możliwości, począwszy od likwidacji szpitala, a skończywszy na fuzji ze szpitalem wojewódzkim - wspomina Piotr Kubera, wiceprezydent Płocka. - Ostatecznie zwyciężyła opcja przekształcenia SP ZOZ-u w spółkę z o.o. ze stuprocentowym udziałem samorządu. Warto podkreślić, że bardzo pomocne okazały się doświadczenia samorządowców z Tucholi i Golubia-Dobrzynia, którzy wcześniej zrealizowali taki projekt i podzielili się z nami swoją wiedzą.
Trwające trzy lata przygotowania do przekształcenia oznaczały konieczność załatwienia długiej listy spraw. Trzeba było spłacić zobowiązania, porozumieć się z pracownikami w kwestii tzw. ustawy 203, a przede wszystkim zainwestować w niezbędne modernizacje, zakup nowoczesnego sprzętu oraz nowy zespół specjalistów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH