Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje

Już w kilku ośrodkach akademickich w Polsce można studiować muzykoterapię. W bydgoskim Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu działa, jedyna wśród uczelni medycznych w kraju, Katedra i Zakład Muzykoterapii. Kierujący nią prof. Wojciech Pospiech planuje uruchomienie nowatorskiej w skali europejskiej placówki - Centrum Muzykoterapii.

Dziedzina ta wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród lekarzy, psychologów i psychoterapeutów.

Według prof. Wojciecha Pospiecha, muzykoterapia to leczenie i współleczenie muzyką osób podczas hospitalizacji oraz tych, które potrzebują wsparcia psychicznego.

Dobrać odpowiednie dźwięki

Przed przystąpieniem do procesu terapeutycznego należy się zastanowić, do kogo terapia będzie skierowana, czy np. do pacjenta kardiologicznego, onkologicznego, oraz z wykorzystaniem jakich utworów terapię przeprowadzimy - czy będzie to muzyka klasyczna czy rozrywkowa.

- W Katedrze i Klinice Kardiologii i Chorób Wewnętrznych prof. Jacka Kubicy w Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy pacjent miał wprowadzane stenty. Aby złagodzić stres w trakcie zabiegu, który trwał ok. 25 minut, a chory był w pełni świadomy, umieściliśmy odpowiednią aparaturę akustyczną o specjalnie dobranej dynamice i krystaliczności dźwięku - mówi nam prof. Pospiech.

Bydgoską katedrą kieruje od sześciu lat. Jest także konsultantem krajowym w zakresie śpiewu solowego Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak sam dzisiaj przyznaje, zaczynał od zera. Obecnie ma za sobą badania dotyczące 56 zagadnień związanych z terapeutycznym działaniem muzyki na człowieka.

- Wydaliśmy już jeden doktorat, a nad kolejnymi pracuje ośmiu doktorantów. Materiał badawczy zawarty jest także w pracach magisterskich.

Wszystko oparte jest na metodologii z zastosowaniem różnych narzędzi badawczych, w tym również z zakresu kardiologii i psychiatrii - tłumaczy w rozmowie z Rynkiem Zdrowia prof. Pospiech.

Wymienia tytuły niektórych prac naukowych: "Wpływ relaksacyjnych jednolitych form muzycznych J.F. Haendla na łagodny przebieg porodu rodzinnego", "Relaksacyjny wpływ muzyki transowo-etniczno-folkowej na uczestników spotkań muzycznych w środowisku małego miasta" czy "Wpływ form instrumentalnych na przykładzie suity C-dur J.S. Bacha na relaksację i rozwój osób z mózgowym porażeniem dziecięcym w przedziale wiekowym 5-10 lat".

Muzyka a medycyna

Nasz rozmówca zaznacza, że obszary badawcze w muzykoterapii są bardzo różnorodne i dotyczą niemal wszystkich dziedzin medycyny.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH