III Kongres Telemedycyny w Warszawie

Telemedycyna ciągle skupia głównie entuzjastów i wymaga dofinansowania. Jednak tam, gdzie znalazła zwolenników, przynosi konkretne oszczędności - mówiono podczas wrześniowego III Kongresu Telemedycyny w Warszawie.
Orędowników idei wdrożenia rozwiązań telemedycznych nie zrażają jednak trudności w zdobyciu pieniędzy, czego dowodem są zrealizowane i przygotowane projekty, m.in. utworzenia Centrum Telekonsultacji "TeleInterMed" przy Instytucie Kardiologii w Aninie.

To już jest...

Centrum, wyposażone w telemedyczne stacje odbiorcze i zatrudniające specjalistów, udzielałoby zdalnych konsultacji w zakresie chorób układu krążenia. Koordynatorem medycznym przedsięwzięcia jest prof. Ryszard Piotrowicz z Instytutu Kardiologii w Aninie. Tomasz Berdyga, lider programu TeleInterMed, twierdzi, że jest to pierwszy krok do programu HeartNet, na który udało się pozyskać fundusze z budżetu Ministerstwa Zdrowia i będzie wdrażany od przyszłego roku. W przyszłości rozwinąć się ma w system badań przesiewowych.
Telemedycyna - jak podkreślali uczestnicy kongresu - może być zdefiniowana jako system leczenia, monitoringu i zarządzania kontaktami z pacjentem, umożliwiający stały dostęp do specjalistycznych porad i systemu informacji o pacjencie. Zarządzanie tymi kontaktami okazuje się niezwykle ważne przy rehabilitacji kontynuowanej w domu. Dr Ewa Piotrowicz z Kliniki i Zakładu Rehabilitacji i Elektrokardiologii Nieinwazyjnej Instytutu Kardiologii w Aninie uważa, że telerehabilitacja jest znakomitą alternatywą dla tradycyjnej rehabilitacji kardiologicznej. Na podstawie doświadczeń kliniki twierdzi, że możliwość kontaktu z ośrodkiem monitorowania pacjentów poprzez Tele-EKG mobilizowała ich do aktywności fizycznej, a koszty rehabilitacji, w przeliczeniu na pacjenta, były niższe o 420 złotych.
Do telerehabilitacji przekonywał również dr Witold Cieśla z Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach, który, na podstawie doświadczeń centrum, twierdzi, że znakomicie obniża to koszty rehabilitacji słuchu i umożliwia częstszy kontakt z audiologiem. Ponadto, dzięki telemedycynie, audiolog nadzoruje np. pracę systemu implantu ślimakowego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH