Brak podwyżek za dyżury lekarskie z "ustawy 203" nie narusza Konstytucji

Nieuwzględnienie dyżurów medycznych w podwyżce z tytułu "ustawy 203" nie narusza konstytucyjnej zasady równości. 16 października 2006 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy dotyczący wynagrodzenia za dyżury medyczne.

Taka specyfika

Zdaniem wnioskodawcy, kwestionowany art.4a "ustawy 203" w sposób nieuzasadniony zróżnicował pracowników samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej w zakresie wynagradzania za pracę w zależności od tego, w jakiej formie prawnej praca ta jest wykonywana.
Przepis zapewnił pracownikom SP ZOZ, zarówno nie pełniącym dyżurów medycznych, jak i pełniącym takie dyżury, ten sam przyrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, łącznie ze skutkami wzrostu wszystkich składników wynagrodzenia.
Na skutek tego powstała sytuacja, w której za część swojej pracy lekarze otrzymali podwyżki, a za część świadczoną w formie "dyżuru medycznego" podwyżki nie zobaczyli...
Trybunał Konstytucyjny w wyroku K 25/05 stwierdził, że dyżury medyczne stanowią odrębną jakość od dyżurów pracowniczych, o których mówi Kodeks pracy. Składa się na nie szczególne połączenie "normalnego" wykonywania pracy, gotowości do wykonywania pracy oraz wypoczynku (w tym snu). O specyfice dyżurów medycznych świadczą również zasady obliczania wynagrodzenia za świadczoną podczas dyżurów pracę (pochodna od godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego).

Chodzi o sprawiedliwość

Każda podwyżka wynagrodzenia zasadniczego powoduje więc odpowiednie zwiększenie stawki wynagrodzenia za dyżury medyczne. Ostatecznie Trybunał uznał, że odrębne uwzględnienie dyżurów jako podstawy podwyżki wynikającej z "ustawy 203" byłoby niesprawiedliwe i niezgodne z celem podwyżki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH