Trudno wyobrazić sobie projektowanie bloków operacyjnych bez współpracy dostawców rozwiązań, aparatury i wyposażenia z architektami oraz chirurgami. Czy takie "koncepcyjne" rozmowy są łatwe? W jaki sposób należy osiągać kompromis między uczestnikami tego procesu inwestycyjnego?

O odpowiedzi na tak postawione pytania poprosiliśmy przedstawiciela dostawców rozwiązań dla bloków operacyjnych, architekta oraz kardiochirurga.

Integracja technologii medycznych

Nowocześnie wyposażone, zdygitalizowane sale operacyjne niebawem staną się standardem. Błyskawiczny rozwój małoinwazyjnych technik chirurgicznych, wykonywanych pod kontrolą obrazową, z udziałem specjalistów różnych dziedzin, spowodował, że koniecznym stało się uwzględnienie nowych priorytetów i założeń projektowych w odniesieniu do sal operacyjnych. Nowoczesna aparatura medyczna często wymaga większej powierzchni oraz specjalistycznych instalacji - zwraca uwagę Wiesław Kozioł, kierownik ds. sprzedaży krajowej w firmie Alvo.

Wskazuje, że integracja różnego rodzaju technologii medycznych, wyeliminowanie potencjalnych kolizji, zaplanowanie właściwego przepływu pracy są rozważane już na etapie projektowania.

- W tej fazie istotna jest współpraca architekta z dostawcą specjalistycznej aparatury medycznej, a dostępne obecnie narzędzia, takie jak wizualizacje, symulacje wykorzystujące modele 3D, pozwalają przewidzieć, w jaki sposób rozmieścić sprzęt, jakie instalacje należy dla niego zapewnić oraz jak mniej więcej wyglądać będzie przepływ pracy na sali operacyjnej. Konsultacje z zespołem chirurgicznym odgrywają równie ważną rolę. Analizowane są kwestie funkcjonalne i bezpieczeństwa dopasowane do składu zespołu operacyjnego i rodzaju wykonywanych operacji - wyjaśnia ekspert.

- Świadomość użytkowników jest dzisiaj na wyższym poziomie niż 10 lat temu. Doświadczone zespoły chirurgiczne dobrze znają światowe standardy i na ogół wiedzą, czego chcą. Są bardziej otwarci na nowe technologie. Przede wszystkim dlatego, że innowacje zmierzają raczej w kierunku rozwiązań intuicyjnych, tzw. plug & play. Przykładem takiego podejścia jest chociażby system integracji sal operacyjnych ALVO Integra. Nasi klienci na pierwszym miejscu stawiają łatwość obsługi, możliwość przygotowania sali do operacji oraz zarządzania obrazem klinicznym z jednego panelu sterującego - wylicza Wiesław Kozioł.

Dodaje: - Tagowanie, konsultowanie, nagrywanie czy transmisja video z operacji w czasie rzeczywistym, bez opóźnień, w doskonałej jakości, nie są już żadną nowością.

Rozmowy nie są łatwe

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH