Konferencja Rynku Zdrowia: "Nowoczesne leczenie bólu - ograniczenia i możliwości"

W szpitalach niedostatecznie uśmierza się ból pooperacyjny, choć specjaliści z dziedziny anestezjologii i intensywnej terapii mają rozległą wiedzę na temat nowoczesnych metod jego leczenia. Problemy organizacyjne i niedostatki finansowe sprawiają jednak, że upowszechnienie nowoczesnych zaleceń dotyczących leczenia bólu nie jest dostateczne. Pokutują też mity, które powodują, iż terapii bólu przewlekłego prowadzonej przy użyciu opioidów towarzyszą przesadne obawy dotyczące możliwego uzależnienia pacjenta.
Polacy leczą się sami, wydając krocie na leki OTC. Preparatów przeciwbólowych, które można kupić bez recepty, jest mnóstwo. Kłopot w tym, że samoleczenie i związane z nim nieumiejętne, pozbawione lekarskiej kontroli stosowanie farmaceutyków może prowadzić do powikłań. Koszty ich leczenia musi pokrywać publiczny płatnik.

Chorzy się skarżą

- Karta praw pacjenta przewiduje prawo chorego do ulgi w cierpieniu. Amerykańskie Towarzystwo Leczenia Bólu w 1995 roku uznało ból za piąty parametr decydujący o jakości życia - mówił podczas konferencji Rynku Zdrowia profesor Jerzy Wordliczek, kierownik Oddziału Klinicznego Leczenia Bólu w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Tymczasem, jak pokazują badania, 52-70% chorych skarży się na ból pooperacyjny, a 82% pacjentów leczonych chirurgicznie w szpitalach jednego dnia uważa, że uśmierzenie bólu po zabiegu było słabe.
- A przecież ból powoduje m.in. zmiany neuroendokryniczne i metaboliczne oraz behawiorystyczne - podkreślał prof.
Jerzy Wordliczek. Pacjent cierpiący ból dłużej powraca do zdrowia, bo rozwija powikłania, a tym samym drożej kosztuje jego leczenie. Przyczyn złych statystyk profesor upatruje przede wszystkim w problemach organizacyjnych, braku ustawicznych szkoleń na temat mechanizmów powstawania i metod leczenia bólu.
Zdaniem profesora Jana Dobrogowskiego, przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, ordynatora Oddziału Klinicznego w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, wystarczy stosować w praktyce bezpieczną drabinę analgetyczną, promowaną przez Światową Organizację Zdrowia, by pomóc choremu i sprawić, że szybciej wróci do zdrowia.

Mierzyć jak temperaturę

- Stopień I drabiny analgetycznej określa zasady stosowania leków nieopioidowych w przypadku bólu o niewielkim nasileniu - wyjaśniał prof. Jan Dobrogowski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH