Świat wirtualny stwarza dla każdego nowe szanse, ale też i zagrożenia

Czy można być uzależnionym od internetu? Czy gry komputerowe mogą być destrukcyjne dla zdrowia? Czy infoholizm jest faktem, czy wymysłem pedagogów i psychologów? Jednym zdaniem - czy cyberprzestrzeń w określonych sytuacjach może być zagrożeniem dla zdrowia człowieka? Podczas konferencji "Człowiek w obliczu zagrożeń cyberprzestrzeni", zorganizowanej przez Akademię Pedagogiki Specjalnej w Warszawie (9 maja br.), byliśmy świadkami konfrontacji różnych opinii - odpowiedzi na tak postawione pytania.

Przegląd opinii

Prof. Józef Bednarek z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie: - Świat wirtualny w największym stopniu stwarza dla każdego nowe szanse, ale też i zagrożenia.
Prof. Mariusz Jędrzejko z Akademii Humanistycznej w Pułtusku: - Przypomnę, że według WHO, zdrowie "to stan dobrego fizycznego, psychicznego i społecznego samopoczucia, a nie tylko brak choroby lub niepełnosprawności".
Przed świętami w Polsce sprzedano 167 tys. gier komputerowych, tzw. zabijanek.
Uzależnienie części młodej populacji od tych gier jest dla mnie faktem.
Anna Andrzejewska (Akademia Pedagogiki Specjalnej): - Problem infoholizmu w Polsce występuje, acz dopiero teraz jest dostrzegany. Chcę zauważyć, że jako pierwsi alarm podnieśli lekarze.
Idzie o wady postawy dzieci, na przykład skrzywienie kręgosłupa spowodowane uzależnieniem od PC. Myślę, że przyjdzie taki czas, że do lekarzy będą zgłaszać się chorzy na infoholizm.
Dr Bogusław Habrat (Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie): - Nie ma rzetelnych dowodów na jednoznaczne klasyfikowanie zachowań związanych z PC jako patologicznych. Brakuje również jednoznacznych danych na wyznaczenie granic między normą a patologią.
Tomasz Makowski (psycholog, certyfikowany specjalista terapii uzależnień): - Owszem, nie ma narzędzi do diagnostyki infoholizmu. Samo jednak zjawisko nadmiernego korzystania z internetu spełnia warunki charakteryzujące uzależnienie.
Prof. Jędrzejko, w ramach działalności Fundacji Pedagogika, bada wpływ gier komputerowych na ich młodych użytkowników.
Tę rozrywkę nazywa zabawą w zabijanie.
- Wyniki badań przeprowadzonych w 32 warszawskich szkołach na próbce 5000 gimnazjalistów, w latach 2005-07, są zatrważające. Wzrasta poziom agresji respondowanych. Im więcej gracz gra, tym bardziej jest od gier uzależniony.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH