Dr PAWEŁ GRZESIOWSKI, Zakład Profilaktyki Zakażeń i Zakażeń Szpitalnych, Narodowy Instytut Leków

Czy przeciekające kroplówki przestały być problemem w polskich szpitalach? Czy widok nakłutej igłą dla odpowietrzenia butelki z płynem infuzyjnym przeszedł bezpowrotnie do przeszłości? Czy są możliwości poprawy bezpieczeństwa terapii dożylnej dzięki nowoczesnym technologiom? Trudno nie zadać takich pytań rozpatrując miejsce terapii dożylnej we współczesnej medycynie.
Stosowanie płynów i leków drogą infuzji dożylnej jest jedną z najczęściej wykonywanych procedur medycznych u pacjentów hospitalizowanych.

Prawdopodobieństwo powikłań

W nowoczesnej opiece medycznej około 80% pacjentów otrzymuje leki drogą dożylną podczas pobytu w szpitalu. W wielu oddziałach - szczególnie intensywnej terapii - oraz oddziałach zabiegowych procedura ta jest stosowana wielokrotnie, praktycznie u każdego pacjenta.
Wielu tych chorych jest w ciężkim stanie, co wiąże się z zaburzeniami układu odporności i zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań. Z szacunkowych wyliczeń wynika, że przeciętnie każdy pacjent podczas pobytu w oddziale szpitalnym otrzymuje około 7 opakowań zawierających roztwory różnych płynów infuzyjnych, do których często dodawane są inne leki silnie działające, jak np. stężone preparaty elektrolitowe, antybiotyki, katecholaminy.
W takim świetle, kwestie bezpieczeństwa terapii dożylnej stają się szczególnie ważne, bowiem skutki błędów i nieprawidłowości w tym zakresie przyczyniają się do zwiększenia liczby ciężkich powikłań oraz zwiększenia kosztów opieki szpitalnej.

Zagrożenia infekcyjne

Najczęściej stosowany w praktyce klinicznej jest obwodowy dostęp żylny (wenflon), jednak w przypadkach o ciężkim przebiegu lub wymagających dłuższego podawania leków drogą dożylną stosuje się cewniki centralne. Badania prowadzone w Europie i USA wykazują, że częstość zakażeń związanych z cewnikiem naczyniowym wynosi około 3-7% wszystkich stosowanych cewników.
Bezpieczeństwo terapii infuzyjnej jest zależne od różnych czynników, w tym przede wszystkim od procedur związanych z założeniem i pielęgnacją dostępu naczyniowego oraz przygotowywaniem i podawaniem leków dożylnych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH