Można sprzątać znacznie lepiej

Środowisko szpitalne z założenia jest obszarem zagrożenia mikrobiologicznego, ponieważ przebywający w nim pacjenci stanowią źródło drobnoustrojów chorobotwórczych występujących w nosicielstwie lub odpowiedzialnych za objawowe zakażenia.

Liczba pacjentów skolonizowanych lub zakażonych lekoopornymi drobnoustrojami stale wzrasta, zarówno na skutek selekcjonującego wpływu zamkniętych środowisk tych placówek, jak i rosnącej liczby osób przewlekle chorych, wielokrotnie hospitalizowanych, leczonych antybiotykami lub przebywających w ośrodkach opieki długoterminowej.

Najczęstsze drogi przenoszenia

zakażeń w placówkach medycznych obejmują kontakt bezpośredni z pacjentem lub materiałem biologicznym oraz kontakt pośredni ze skażonymi powierzchniami, wyposażeniem czy sprzętami niemedycznymi (np. szafki pacjentów, poręcze, klamki, uchwyty, ręczniki wielorazowego użytku itp.). W przypadku wielu ognisk epidemicznych jednoznacznie potwierdzono rolę skażonych powierzchni i sprzętów medycznych w transmisji groźnych zakażeń szpitalnych.

Największe skażenie dotyczy obszaru w promieniu dwóch metrów od łóżka pacjenta, toalet, gabinetów i sal zabiegowych oraz obszarów izolacji. Dlatego przy wysokim stopniu inwazyjności współczesnej medycyny, związanym ze stosowania nowoczesnych metod diagnostycznych i terapeutycznych, niezbędne jest właściwe utrzymanie czystości mikrobiologicznej w krytycznych obszarach placówki.

Utrzymanie czystości w placówkach medycznych jest szczególnie ważnym elementem bezpieczeństwa pacjentów i personelu, a mimo to, jest w wielu przypadkach obszarem niedoinwestowanym i niedocenianym przez kierownictwo i personel medyczny. Badania epidemiologiczne wykazują, że najczęstszym problemem utrzymania czystości w szpitalach jest, obok braku właściwych narzędzi i środków chemicznych, niedostateczna staranność w działaniach personelu wykonującego najczęściej manualnie procedury dekontaminacji sprzętu medycznego oraz powierzchni dotykowych. Z wielu obserwacji wynika, że "czynnik ludzki" stanowi najważniejsze ogniwo w łańcuchu utrzymania czystości, zarówno w zakresie właściwego przygotowania roztworów roboczych, jak i wykonania poszczególnych prac.

Trzy ważne strefy

W nowoczesnym zarządzaniu ryzykiem zakażeń szpitalnych obszar szpitala podzielony jest na 3 strefy zagrożenia epidemiologicznego ze względu na:

stopień skażenia mikrobiologicznego

inwazyjność procedur medycznych

podatność pacjentów na zakażenie.

Obszary szpitala uznane jako krytyczne dla bezpieczeństwa pacjenta, muszą być utrzymywane w czystości w sposób ściśle monitorowany dla zapewnienia najwyższej efektywności. Blok operacyjny czy sale chorych na oddziałach intensywnej terapii stanowią właśnie takie obszary, gdzie nieprawidłowe lub nieefektywne wykonanie procedur utrzymania czystości może skutkować bezpośrednim narażeniem pacjenta na zakażenie szpitalne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH