Chorobom serca, zwłaszcza w młodszym wieku, można by zapobiec w ponad 80% przypadków, dzięki modyfikacji stylu życia - podkreślali eksperci podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Londynie (29 sierpnia do 2 września).

Prewencja chorób układu krążenia jest o tyle ważna, że w większości krajów Europy stanowią one wciąż główną przyczynę zgonów, tylko w kilku wyprzedziły je ostatnio choroby nowotworowe.

Zespół klasy ekonomicznej

- Najważniejszym elementem stylu życia mającym wpływ na ryzyko chorób układu krążenia, zwłaszcza zawału serca, jest palenie papierosów. Jeśli osoby palące zrywają z nałogiem, to już po trzech miesiącach ryzyko choroby serca spada u nich o 60% - powiedział PAP prof. Jose Ramon Gonzalez Juanatey, prezes Hiszpańskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Wśród innych głównych czynników ryzyka specjalista wymienił brak regularnej aktywności fizycznej oraz nieutrzymywanie prawidłowej masy ciała i diety, bogatej w warzywa, świeże owoce, ryby, zdrowe tłuszcze.

- Na przykład badanie hiszpańskie opublikowane w 2014 r. w piśmie New England Journal of Medicine wykazało, że dieta wzbogacona o tłuszcze z oliwy z oliwek i orzechów ma związek z niższym o 30 proc. ryzykiem choroby serca - przypomniał kardiolog.

Przedstawiona w Londynie praca japońskich naukowców pod kierunkiem dr. Toru Shirakawy z Uniwersytetu w Osace w Japonii potwierdza, że długotrwałe siedzenie w ciągu dnia jest złe dla zdrowia, zwiększa bowiem ryzyko zgonu z powodu zatorowości płucnej.

Jest to schorzenie spowodowane przeważnie przez skrzeplinę, która pochodzi z żył głębokich w nogach, przedostaje się do płuc i tam zamyka światło naczynia krwionośnego. Narażone są na nie szczególnie osoby unieruchomione przez dłuższy czas, np. po operacji czy w czasie dłuższej podróży samolotem w niewygodnej pozycji.

Dlatego zatorowość płucną określa się często jako zespół klasy ekonomicznej. Objawia się ona nagłym bólem w klatce piersiowej i dusznością. Może szybko doprowadzić do zgonu.

Godzinami

przed telewizorem

Wykorzystane w najnowszej pracy dane zbierano przez ok. 18 lat wśród ponad 86 tys. osób w wieku od 40 do 79 lat (w ramach wieloletniego studium o akronimie JACC).

Analiza wykazała, że osoby, które oglądały TV przez co najmniej 5 godzin dziennie, były dwukrotnie bardziej narażone na zgon z powodu zatorowości płucnej w porównaniu z grupą, która na oglądaniu TV spędzała mniej niż 2,5 godziny dziennie. Jednak w grupie osób młodszych, w wieku 40-59 lat, ryzyko to było wyższe aż sześciokrotnie. W tej samej grupie wiekowej oglądanie TV od 2,5 do 5 godzin dziennie zwiększało ryzyko zgonu z powodu zatorowości płucnej trzy razy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH