W Polsce, w porównaniu z innymi krajami UE, więcej nowotworów rozpoznajemy w zaawansowanych stadiach, gdy szanse na wyleczenie są małe

Nowotwory u dzieci i młodzieży nie występują zbyt często (ok. 1-1,5% nowotworów całej populacji). Alarmujące jest jednak to, że są drugą, po wypadkach i urazach, przyczyną zgonów małych pacjentów. Podstawowy problem w leczeniu nowotworów u dzieci to zbyt późna diagnoza.
Prof. Wojciech Woźniak, chirurgonkolog, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, zauważa, iż dodatkowym problemem, w tym całym nieszczęściu, jest brak fachowej opieki socjalnej dla rodzin "dzieci onkologicznych" oraz niewystarczające fundusze na leczenie dzieci.

Groźna fobia

W Polsce, w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej, więcej nowotworów rozpoznajemy w późnych, zaawansowanych stadiach klinicznych (III i IV stopień), w których szanse na wyleczenie są małe, a znacznie mniej w I i II stopniu, w którym możemy wyleczyć prawie wszystkie dzieci. I tak w chłoniakach złośliwych w Polsce rozpoznaje się I lub II stopień w 10-15% przypadków, we Francji - u ok. 25% dzieci z tym nowotworem. Prawie wszystkie dzieci w tym stadium można wyleczyć, w bardziej zaawansowanych stadiach - tylko 60-70%!
- System lecznictwa onkologicznego w naszym kraju jest zorganizowany na bardzo wysokim poziomie, ale na leczenie tych chorób są niewystarczające środki finansowe - przekonuje profesor Woźniak. - Najpoważniejszym problemem jest jednak to, że nowotwory u dzieci są zbyt późno rozpoznawane. Pacjent nie trafia do onkologa dziecięcego w odpowiednim momencie, kiedy dziecko można wyleczyć. W społeczeństwie istnieje fobia nowotworowa. Informacja na temat rozpoznania nowotworu u dziecka paraliżuje. Lekarz, szukając przyczyny złego samopoczucia małego pacjenta, dopiero na ostatnim miejscu podejrzewa nowotwór.
Prof. Jerzy Kowalczyk, krajowy konsultant w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej, zaznacza, że wczesna diagnoza jest szczególnie ważna u dzieci najmłodszych, ponieważ właśnie u nich najtrudniej rozpoznać nowotwór.

Wiedza, umiejętności i możliwości

W większości nowotworów od 70 do 80% dzieci ma szansę na pełne wyleczenie. Np. w ostrej białaczce limfoblastycznej prawdopodobieństwo wieloletnich przeżyć bez objawów choroby wynosi ponad 80%, w chorobie Hodgkina - ponad 90%, we wczesnych stadiach niektórych guzów litych - prawie 100%.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH