Możemy wygrać tę batalię

- Mamy coraz szersze spektrum terapii przeznaczonych dla pacjentów z deficytami neurologicznymi. Specjaliści wielkie nadzieje wiążą między innymi z terapią przy użyciu komórek macierzystych - podkreślają neurolodzy.

Podczas sesji "Neurologia" w ramach programu II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 9-11 marca 2017 r.) eksperci wskazywali m.in. na możliwości naprawcze niezwykłego narządu, jakim jest mózg.

Centrum dowodzenia

Jak podkreśl i ła prof. Kr ystyna Pierzchała z Wy ż s zej Szkoły Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej, mózg jest narządem, który zawiaduje wieloma funkcjami regulacyjnymi i jednocześnie decyzyjnymi, sprawując nadzór nad funkcjami stanu snu i czuwania. Szacuje się, że mózg ludzki zawiera więcej niż 100 miliardów neuronów, a komórek glejowych jest prawdopodobnie dziesięciokrotnie więcej.

- Mózg noworodka waż y ok. 400 gramów. Jego masa powiększa się najszybciej do 11. roku życia, by osiągnąć w wieku dorosłym wagę pomiędzy 1100 a 1700 gramów (średnia waga). Niestety, ok. 50. roku życia mózg zaczyna tracić swoją wagę. Przypuszcza się, że ten spadek masy mózgu niejako zapowiada pewne procesy, które, niestety, są być może nieodwracalne - mówiła prof. Pierzchała.

Dodała, że w ostatniej dekadzie pojawiły się doniesienia, które wskazują na możliwość podważenia w przyszłości tezy, że mózg dojrzały nie podlega żadnej odnowie. Na razie są to badania eksperymentalne, które wskazują jednak, że w mózgu znajdują się komórki macierzyste, które mogą wpływać na jego "odrodzenie".

Wrodzone mechanizmy obronne

- Dziś już wiadomo, że bez wątpienia są obszary w mózgu, choćby w zakresie hipokampu, gdzie są obecne multipotencjalne komórki, które odpowiednio stymulowane mogłyby tworzyć nowe struktury, doprowadzając do rozwoju mózgu bądź kompensowania funkcji zniszczonych komórek mózgowych - wyjaśniał prof. Konrad Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Prof. Rejdak zaznaczył, że taką dziedziną, która się dosyć silnie rozwija i daje szansę na skuteczniejsze indukowanie ochrony mózgu, jest endogenna protekcja - mechanizmy, które są już aktywne w mózgach dorosłych ludzi i naczelnych.

- Okazuje się, że pewne bodźce podprogowe stymulują układ nerwowy o potencjalnym działaniu uszkadzającym, ale w niewielkim zakresie, indukują coś, co później obserwujemy jako dość silny mechanizm protekcyjny. Wydaje się, że jest to najsilniejszy mechanizm obronny, który można wygenerować w sposób farmakologiczny - tłumaczył prof. Rejdak.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH