"Turystyka medyczna" może hamować eksport usług zdrowotnych. Pacjentów ma przyciągać wysoka jakość świadczeń, a nie krajobrazy.

Mimo poważnych barier prawnych i finansowych (piszemy o nich na str. 27) coraz więcej sektorów polskiego rynku medycznego zarabia na leczeniu cudzoziemców. Współpraca z firmami ubezpieczeniowymi z Zachodu przynosi 5% wpływów Centrum Medycznego Damiana w Warszawie. Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach jest z kolei największym w Europie ośrodkiem diagnostyki, leczenia i rehabilitacji zaburzeń słuchu.
Co robić, aby leczenie obcokrajowców w Polsce było intratnym biznesem dla wielu innych placówek?
- Do świadczeń medycznych należy podejść jak do produktów, czy usług rynkowych, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Można wtedy wykorzystać wiedzę i kompetencje z wielu innych sektorów gospodarki - proponuje Bogdan Zacharski, doradca i pełnomocnik Zarządu Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED. - Jako partnerzy polskiego systemu opieki zdrowotnej i dostawcy wyrobów medycznych obserwujemy starania co bardziej dynamicznych ośrodków medycznych o pozyskanie pacjentów zagranicznych.
Wśród polskich klinik i szpitali, które podpisują umowy z zagranicznymi firmami ubezpieczeniowymi, jest m.in. pierwsza prywatna lecznica w stolicy - Centrum Medyczne Damiana. Powstało w 1994 r., a dysponuje dziś 40 łóżkami szpitalnymi w pokojach jedno- i dwuosobowych, trzema salami operacyjnymi, kliniką położniczą, oddziałem ogólnym i chirurgicznym oraz 3 przychodniami wielospecjalistycznymi.
Zagraniczni pacjenci licznie przyjeżdżają też do Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach k. Warszawy, największego w Europie ośrodka diagnostyki, leczenia i rehabilitacji zaburzeń słuchu. Specjalizuje się we wszczepianiu implantów ślimakowych osobom nie słyszącym, przede wszystkim dzieciom. Badania prowadzone tutaj są szeroko znane, a wyniki prac naukowo-badawczych uzyskują wysoką ocenę na prestiżowych kongresach naukowych
i w najlepszych ośrodkach naukowych na świecie.
W Koszalinie i Kołobrzegu powstało kilkanaście klinik i przychodni, które specjalizują się w leczeniu pacjentów z Niemiec, nieubezpieczonych w tamtejszych kasach chorych. Centrum Mikrochirurgii Oka LASER, to pierwszy w Polsce, działający od 1996 roku, niepubliczny ośrodek chirurgii refrakcyjnej. Oferuje możliwość korekcji wad wzroku, m.in. krótkowzroczności, nadwzroczności oraz ambulatoryjne usuwanie zaćmy. Operuje się tu pacjentów z całego świata.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH