Możemy leczyć więcej chorych z SM

- Dokumentacja medyczna, audyt, koordynator pacjenta i współpraca z NFZ, to cztery główne filary, na których opieramy nasz system pracy z pacjentem chorującym na stwardnienie rozsiane (SM) - tłumaczy PRZEMYSŁAW DAROSZEWSKI, dyrektor SP ZOZ MSWiA w Poznaniu, placówki, która rocznie otacza opieką, w ramach programów lekowych, ponad pół tysiąca chorych na SM.

Rynek Zdrowia:

- Panie dyrektorze, od lat zarządza Pan wiodącą placówką w Polsce leczącą pacjentów chorujących na stwardnienie rozsiane. Jakie rozwiązania wewnętrzne ułatwiają koordynację leczenia tak dużej liczby chorych?

Przemysław Daroszewski: - Kierowana przeze mnie placówka jest rzeczywiście wiodącą, ale tylko wtedy, gdy mówimy o liczbie pacjentów objętych programem leczenia SM w ramach programów lekowych NFZ. Mam tu na myśli zarówno programy lekowe tzw. pierwszej, jak i drugiej linii.

Obecnie mamy pod swoją opieką ponad 500 pacjentów. Na sprawne zarządzanie tak dużą liczbą chorych wpływa kilka elementów. Najważniejszym, według mnie, jest rola koordynatora tego programu. Jest nim zastępca kierownika kliniki neurologii. Osoba bardzo kompetentna, precyzyjna oraz, co bardzo ważne, mająca stosowne uprawnienia.

Drugą kwestią jest kontrola wydawanych środków. Bardzo dokładnie liczymy i sprawdzamy stopień ich wykorzystania. Jeżeli gdzieś pojawiają się niewykorzystane pieniądze, gdy np. pacjent zrezygnował z terapii, albo przez jakiś czas nie mógł pobierać leków, bądź też w wyniku negocjacji ministra zdrowia producenci obniżyli ceny leków, wówczas przeznaczamy je na włączenie do programu kolejnych chorych.

Zawsze jednak dzieje się to po porozumieniu z NFZ. Wychodzę bowiem z założenia, że Fundusz jest naszym jedynym płatnikiem, z którym należy współpracować. Znajdujemy nowe środki i mimo że są to nasze zaoszczędzone pieniądze, nie chcemy zaskakiwać Funduszu. Dlatego każde nowe włączenie pacjentów do programów z nim konsultujemy.

- Jak często szpital weryfikuje środki, którymi dysponuje w odniesieniu do programów lekowych w SM?

- Weryf ikacja odbywa się średnio raz na kwar tał, raz na dwa miesiące. W tym celu wykorzystujemy specjalną aplikację, która pozwala na wprowadzenie do niej każdego pacjenta, który jest w programie. Zaznacza się tam datę, kiedy pacjent rozpoczął leczenie, jaki stosujemy lek oraz jak długo chory uczestniczy w programie.

Do aplikacji mają dostęp wszystkie osoby zaangażowane w realizację programu lekowego, od lekarza koordynatora, poprzez pielęgniarkę opiekującą się pacjentem chorym na SM, na farmaceucie kończąc.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH