MZ zapewnia: informatyzacja w ochronie zdrowia nie jest zagrożona

Obecnie proces informatyzacji ochrony zdrowia nie jest zagrożony - zapewnia Agnieszka Gołąbek, rzecznik Ministerstwa Zdrowia w odpowiedzi na pytania Rynku Zdrowia. Resort przekonuje, że nie będzie kłopotów z finansowaniem projektów oraz nie zgadza się z krytycznymi wobec CSIOZ tezami z raportu NIK.

Ministerstwo zapewnia nas, że Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) "realizuje nałożone zadania zgodnie z określonym zakresem i celami, maksymalnie wykorzystując kompetencje zasobów kadrowych".

- W celu wzmocnienia CSIOZ Ministerstwo Zdrowia złożyło do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (MRR) wniosek o uruchomienie środków z rezerwy celowej umożliwiające wzmocnienie zasobów kadrowych o dodatkowe 22 etaty - informuje nas Agnieszka Gołąbek.

Finansowanie zapewnione

Resort uspokaja informując, że minister finansów przekazał ministrowi zdrowia oficjalną decyzję, w której zapewnił, że w ustawach budżetowych na lata 2012-14 uwzględnione zostaną środki na finansowanie przedsięwzięcia "Zaprojektowanie, realizacja i nadzór gwarancyjny systemów" realizowanego w ramach projektu P1 (Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych) w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Do niedawna CSIOZ nie mogło podpisywać umów z realizatorami projektu P1, ponieważ oczekiwało na decyzję Ministerstwa Finansów (MF). Ta decyzja została podjęta, dzięki czemu Centrum 15 czerwca podpisało umowy z realizatorami kluczowych części projektu.

Mimo że MF zdecydowało się uruchomić rezerwę budżetową na projekty realizowane przez CSIOZ, nadal niejasna jest sytuacja dofinansowania tego przedsięwzięcia ze środków unijnych.

Całkowita wartość głównego projektu prowadzonego przez CSIOZ - P1 "Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych" - wynosi 712,64 mln zł, z czego środki unijne to 676,84 mln zł. Jednak zgodnie z danymi MRR, kwota już zrefundowanych przez KE kosztów w tym projekcie sięga zaledwie 59,03 mln zł.

Trwają rozmowy z KE

Certyfikacja wydatków CSIOZ została przez Komisję Europejską (KE) wstrzymana już na początku br. Jak informował nas Stanisław Krakowski z biura MRR, taka decyzja została podjęta w konsekwencji wyników kontroli przeprowadzonej w CSIOZ przez NIK i nadal jest w mocy.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH