Może pomóc wolontariusz

U części starszych pacjentów geriatrycznych po przyjęciu do szpitala rozwija się delirium. Jego objawy bywają w porę niezauważane. Z amerykańskich i polskich doświadczeń wynika, że pomóc może monitoring i rozmowa, jaką z pacjentami prowadzą odpowiednio przygotowani wolontariusze.

Delirium to złożony zespół neuropsychiatryczny objawiający się zaburzeniami poznawczymi i majaczeniem. O ile wśród osób starszych występowanie delirium szacuje się w granicach 1% populacji, to u przyjętych na oddziały szpitalne seniorów rozwija się ono znacznie częściej.

Według niektórych publikacji, nawet u co czwartego hospitalizowanego pacjenta geriatrycznego w zaawansowanym wieku może dochodzić do takich epizodów. Ten zespół neuropsychiatryczny doprowadza do wzrostu kosztów leczenia pacjentów, wydłużenia ich czasu pobytu na oddziałach i zwiększonej umieralności.

Po prostu rozmawiać...

Czynnikami ryzyka wystąpienia delirium, oprócz zaawansowanego wieku, są także m.in. choroby neurologiczne, wielochorobowość, unieruchomienie, ilość przyjmowanych leków i stres.

W USA już w połowie lat 90. zauważono, że pomimo zaangażowania zespołów lekarskich, pielęgniarskich oraz rodzin nie uzyskiwano znaczącej poprawy w ograniczaniu rozwoju delirium wśród osób starszych. Zmienił to zainicjowany w New-Yale Haven Hospital The Hospital Elder Life Program (HELP), w który zaangażowano wolontariuszy.

Podobny program, choć na dużo mniejszą skalę, jest aktualnie realizowany w Klinice Chorób Wewnętrznych i Geriatrii CM UJ w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

W pionierskim projekcie amerykańskim wolontariusze rozmawiali z hospitalizowanymi seniorami, ale też uważnie słuchali tego, co mówią w odpowiedzi na zadane pytania dotyczące samopoczucia.

Rozmowy hospitalizowanych starszych osób z wolontariuszami miały nie przypominać im skrupulatnego wywiadu lekarskiego. Przybrały formę niesformalizowanych spotkań, podczas których obie strony mogły porozmawiać o codziennych sprawach i zbudować relację pozwalającą przeszkolonemu wolontariuszowi wykryć nieprawidłowości w zachowaniu pacjenta.

... i monitorować

Do badania wybrano 852-osobową grupę pacjentów, którą podzielono na dwie podgrupy wyodrębnione na podstawie podobieństwa wieku, płci i ryzyka delirium. Pierwsza podczas hospitalizacji otrzymała standardowe leczenie w związku z nabytymi schorzeniami, drugą zaś - oprócz lekarzy, pielęgniarek i rehabilitantów - codziennie opiekowali się wolontariusze uczestniczący w HELP.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH