Rozwój telemedycyny w Polsce ograniczony jest z powodu braku funduszy, obowiązującego prawa i zarzutów o próbę odhumanizowania terapii

Mam nadzieję, że przyjdzie taki moment, kiedy usługi telemedyczne znajdą się w koszyku świadczeń gwarantowanych - powiedział podczas konferencji prasowej, poprzedzającej Kongres Telemedycyna 2006, Leszek Sikorski, dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Na razie jednak ta dziedzina toruje sobie u nas drogę bardzo powoli.
Rozwój telemedycyny w Polsce ogranicza brak funduszy, obowiązujące prawo i zarzuty o próbę odhumanizowania terapii.
Telemedyczne programy pilotażowe niektóre placówki mają już za sobą. Wielkim entuzjastą telemedycyny jest profesor Ryszard Piotrowicz, kierownik Kliniki i Zakładu Rehabilitacji Kardiologicznej i Elektrokardiologii Instytutu Kardiologii w Aninie, gdzie testowano program rehabilitacji kardiologicznej w warunkach domowych (z wykorzystaniem telefonu i informatyki).

Kardiologia ...

- W domu pacjenci szybciej wracają do zdrowia. Ponadto, program rehabilitacji kardiologicznej w warunkach domowych w porównaniu z rehabilitacją tradycyjną jest o ok.
50% tańszy - twierdzi prof. Piotrowicz.
W anińskiej klinice został rozpisany konkurs na program telemedyczny na kardiologiczną rehabilitację. - Pacjent może rehabilitować się w domu, wyposażony w odpowiedni sprzęt do mierzenia pulsu, biochemii itd. Może to być duża sprawa dla rozwoju telekardiologii - konkluduje prof. Piotrowicz.
Kardiologia jest tą dziedziną, w której teleinformatyka znalazła dość szybko zastosowanie.
EKG, mierzenie pulsu na telefon, upowszechnia się, aczkolwiek powoli: Po lkomtel, który opracował pierwsze polskie urządzenie na zlecenie prof. Piotrowicza, ma na razie ok. 2 tys. klientów, którzy wykupili abonament na te usługi.

...i nie tylko

- Proces diagnostyczny w chorobach i obrażeniach narządu ruchu często wymaga weryfikacji przez doświadczony zespół specjalistów. Wykorzystanie wielu sposobów transmisji danych obrazowych za pośrednictwem bezpiecznych łączy odbywa się w naszym ośrodku od wielu lat - mówi dr Wojciech Glinkowski z Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu "Centrum Doskonałości TeleOrto" Akademii Medycznej w Warszawie, prezes Polskiego Towarzystwa Telemedycyny.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH