Projekt nowej ustawy o Zakładach Opieki Zdrowotnej:

Dlaczego nie nowelizacja obowiązującej ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej, a propozycja nowego aktu prawnego? Zdaniem twórców projektu, zadecydowała konieczność wprowadzenia istotnych zmian w organizacji i funkcjonowaniu ZOZ-ów oraz uwzględnienia nowych realiów systemu, w ramach którego działają. Jednym z powodów był także zbyt obszerny i różnorodny zakres zagadnień regulowanych w obowiązującej ustawie o ZOZ-ach.
Część z tych problemów trafiła zatem do tzw. pakietu, obejmującego projekty ustaw o: ochronie indywidualnych i zbiorowych praw pacjenta oraz o rzeczniku praw pacjenta, akredytacji w ochronie zdrowia, szczególnych uprawnieniach pracowników zakładów opieki zdrowotnej, konsultantach krajowych i wojewódzkich w ochronie zdrowia, a także do przepisów wprowadzających ustawy z zakresu ochrony zdrowia.

Organizacja i funkcjonowanie zakładów

  • Projekt utrzymuje podział na ZOZ-y publiczne i niepubliczne. Nowością jest natomiast propozycja tworzenia i prowadzenia szpitali wyłącznie przez samorządy województw, zamiast wszystkich szczebli samorządu terytorialnego. Z kręgu podmiotów tworzących niepubliczne ZOZ-y mają zostać wyłączone spółki cywilne.

  • Po raz pierwszy w powszechnie obowiązujących przepisach proponuje się obowiązek zawarcia przez każdy ZOZ, zarówno działający w oparciu o środki publiczne, jak i na zasadach wyłącznie komercyjnych, umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzane przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych.

  • Projekt wprowadza możliwość dopuszczenia konsultanckiego systemu zarządzania oddziałem, będącego alternatywą dla powszechnie obowiązującego systemu ordynatorskiego, z ordynatorem wybieranym w drodze konkursu. Pozostawia jednocześnie ZOZ-om swobodę wyboru, odstępując jednak od konkursów na stanowiska kierownicze.

  • Ustawa dzieli ZOZ-y na stacjonarne i ambulatoryjne, przy czym w obu przypadkach określa ich zamknięty katalog. Do kategorii ZOZ-ów stacjonarnych zostały zaliczone szpitale, ZOL-e, ZPO, zakłady rehabilitacji leczniczej, sanatoria i hospicja. Projekt proponuje zmiany w trybie kierowania do ZOL-u i ZPO. Ma ono następować w oparciu o skierowanie lekarza leczącego. W przypadku leczenia w ZOL-u lub ZPO finansowanego ze środków publicznych, skierowanie wydaje lekarz ubezpieczenia zdrowotnego.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH