Stosowanie narzędzi informatycznych w przemyśle farmaceutycznym obejmuje już niemal wszystkie elementy zarządzania

W ostatnich tygodniach "obrodziło" decyzjami o wdrożeniach systemów informatycznych w szeroko rozumianym sektorze zdrowotnym (łącznie z farmaceutycznym) w Polsce. Wprowadzane właśnie rozwiązania - najogólniej rzecz ujmując - mają na celu usprawnienie obiegu danych, m.in. finansowych oraz dotyczących produkcji leków.
Zarząd firmy Hexal Polska (część grupy Sandoz - generycznej części koncernu Novartis), po uruchomieniu nowej fabryki w Warszawie wdrożył system FlexNet (klasy MES/LES) do zarządzania logistyką i magazynem.

Bezpieczeństwo leków

Po wdrożeniu systemu, infrastruktura informatyczna firmy została poddana walidacji, która potwierdziła, że system nie robi błędów i przekłamań. Poddanie walidacji systemu informatycznego, sprzętu komputerowego i infrastruktury sieciowej jest obowiązkiem, który spoczywa na wszystkich firmach sektora farmaceutycznego w Polsce. Wciąż jednak mało firm uzyskało walidację, choć czasu na to jest niewiele.
Do końca 2007 roku, zgodnie z standardami Unii Europejskiej, producenci leków muszą dysponować specjalnym certyfikatem, który świadczyłby o najwyższej jakości systemów wspomagających produkcję i dystrybucję leków w firmie.
Walidacja systemu FlexNet potwierdziła wyeliminowanie możliwości popełnienia błędu, m.in. przy etykietowaniu, śledzeniu komponentów produktu, a także monitorowaniu gotowych leków dystrybuowanych do hurtowni i aptek. Dzięki nowemu systemowi fabryka Hexal Polska rejestruje informacje o konkretnych materiałach w czasie rzeczywistym i miejscu zdarzenia.
Wprowadzenie procedur skanowania ujednoliciło i uporządkowało także obieg danych, dokumentów. Zminimalizowało to konieczność wielokrotnego wprowadzania tych samych informacji.
System FlexNet udostępnia aktualne informacje o każdej palecie i miejscu składowania, o stanie magazynowym oraz pozwala na natychmiastową i precyzyjną lokalizację konkretnego towaru (dzięki skanerowi kodów kreskowych).
Z kolei Instytut Biotechnologii Surowic i Szczepionek Biomed z Krakowa rozpoczął wdrażanie systemu informatycznego Eureca, dostarczonego przez wrocławską firmę Controlling Systems.

Budżetowanie wspomagane

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH