Modele koordynowanej opieki nad pacjentami z nowotworami krwi

Eksperci Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego pod kierownictwem dr n. ekon. MAŁGORZATY GAŁĄZKI- -SOBOTKI przeprowadzili badania dotyczące opieki hematoonkologicznej. Miały one formę strukturyzowanych wywiadów z udziałem pacjentów, ekspertów medycznych, przedstawicieli regulatora i specjalistów systemu opieki zdrowotnej.

Jedną z analizowanych w badaniach kwestii była identyfikacja obszarów opieki hematoonkologicznej, które wymagają poprawy. Jak zauważają autorzy badań, każdego roku na choroby hematoonkologiczne zapada w Polsce 120 osób na każde 100 tys. mieszkańców, przy czym połowa wszystkich chorych to osoby poniżej 65. roku życia. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów (KRN) w ciągu ostatnich trzech dekad liczba nowych zachorowań na nowotwory układu krwiotwórczego i chłonnego wzrosła ponaddwukrotnie.

Stoimy przed dużym wyzwaniem

- W tym samym czasie rozwinięto metody rozpoznawania i leczenia, poprawiając w konsekwencji wyniki terapii oraz wydłużając czas przeżycia chorych. Zwiększająca się częstość występowania oraz osiągane dzięki nowoczesnemu leczeniu długotrwałe przeżycia oznaczają wzrost wydatków na leczenie, a tym samym konieczność lepszego zorganizowania systemu opieki - zauważa dr Gałązka-Sobotka.

Autorzy badań przypominają, że nowotwory hematologiczne dzieli się na wywodzące się z układu krwiotwórczego lub chłonnego. Nowotwory układu krwiotwórczego wywodzą się z komórek macierzystych lub komórek progenitorowych linii mieloidalnej, a nowotwory układu chłonnego - z komórek prekursorowych lub komórek dojrzałych linii limfoidalnej.

Do pierwszej grupy zaliczają się ostre białaczki szpikowe oraz przewlekłe nowotwory mieloproliferacyjne, wśród których wyróżnia się nowotwory z obecnością chromosomu Filadelfia (Ph dodatnie), czyli przewlekłą białaczkę szpikową oraz nowotwory Ph ujemne, m.in. czerwienicę prawdziwą, nadpłytkowość samoistną, pierwotną mielofibrozę oraz nowotwory mielodysplastyczno-mieloproliferacyjne.

Do nowotworów układu krwiotwórczego, spośród których jedne postacie klinicznie zbliżone są do ostrych rozrostów, a inne mają charakter przewlekły, należą zespoły mielodysplastyczne. Nowotwory układu chłonnego dzieli się na nowotwory wywodzące się z prekursorowych komórek B lub T, do których zalicza się ostre białaczki/chłoniaki limfoblastyczne B- lub T-komórkowe, nowotwory wywodzące się z dojrzałych komórek B, z dojrzałych komórek T lub komórek naturalnej cytotoksyczności oraz chłoniaka Hodgkina.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH