Jeśli objawy ADHD mają znaczne nasilenie, to poważnie zaburzają funkcjonowanie dziecka i jego otoczenia. Ciężkie ADHD spełnia wszelkie kryteria choroby przewlekłej i można spokojnie porównać je na przykład do cukrzycy - leczenie musi być prowadzone latami, a sukcesem jest nie zlikwidowanie choroby, ale zapobieganie pojawianiu się powikłań.


Warto też zaznaczyć, że w leczeniu choroby przewlekłej pacjent i jego rodzina napotykają wiele trudności, począwszy od akceptacji rozpoznania, poprzez uniknięcie pułapki, że choroba zwalnia ze wszystkiego - do typowej dla nastolatków odmowy przyjmowania leków.
Osiowe objawy ADHD i wiążące się z nimi konsekwencje w funkcjonowaniu są często przyczyną powstawania kolejnych zaburzeń psychicznych, takich jak: zaburzenia lękowe, afektywne (depresja, choroba afektywna dwubiegunowa, dystymia), uzależnienia czy zaburzenia osobowości.
Model zalecany przez NICE w leczeniu ADHD, który moim zdaniem jest możliwy do wprowadzenia w Polsce, powinien obejmować:

  • Psychoedukację dziecka i jego rodziców na temat zaburzenia. Wiedza rodziców, opiekunów, członków rodzin i nauczycieli na temat ADHD pozwala nie tylko wdrażać odpowiednie elementy pomocy nadpobudliwemu dziecku, ale bardzo często zdejmuje z niego "winę za objawy".
  • Psychoedukację i wysłanie informacji do szkoły (opinia z konkretnymi zaleceniami). Kryteria NICE podkreślają konieczność edukacji nauczycieli i przekazywania im wiedzy na temat postępowania z dziećmi z rozpoznaniem ADHD.
  • Warsztaty umiejętności rodzicielskich. Są one oparte na założeniach terapii behawioralnej i uczą osoby dorosłe pracujące z dziećmi skutecznych metod zmniejszania trudności związanych z objawami zaburzeń uwagi, nadruchliwości i impulsywności oraz metod modyfikacji trudnych lub niepożądanych zachowań.
  • Leczenie farmakologiczne.
  • Psychoterapię poznawczo-behawioralną dla dziecka lub nastolatka (w tym trening zastępowania agresji, uczenie umiejętności społecznych).
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH