Moc nowoczesnej diagnostyki

Katedra i Klinika Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu jest jednym z kilkunastu europejskich ośrodków naukowych - a jedynym z Polski - należących do Konsorcjum EuroFlow, powołanego w 2006 r. w celu standaryzacji techniki cytometrii przepływowej w diagnostyce i monitorowaniu chorób hematologicznych.

Od początku istnienia programu bardzo intensywnie pracowaliśmy nad nowoczesną diagnostyką nowotworów układu krwiotwórczego u dzieci - mówi prof. Tomasz Szczepański, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej.

Finansowanie badań

- Gdy minął czas działania grantu europejskiego, okazało się, że to, co osiągnęliśmy, jest na tyle atrakcyjne, że warto badania kontynuować, zwłaszcza w aspekcie stosowania tej nowoczesnej diagnostyki do monitorowania skuteczności leczenia - dodaje profesor. - Zrodziła się więc potrzeba poszukiwania alternatywnych źródeł finansowania badań naukowych. Wówczas zaistniała możliwość, którą dała nam Fundacja Iskierka.

Fundacja na rzecz Dzieci z Chorobą Nowotworową Iskierka wsparła kwotą 200 tys. zł projekt pn. "Monitorowanie minimalnej choroby resztkowej u dzieci z ostrą białaczką limfoblastyczną metodą 8-kolorowej cytometrii przepływowej", realizowany przez zabrzańską klinikę.

- Pieniądze od Iskierki zapewniały realizację projektu w latach 2010-11. Dzięki temu grantowi dokonaliśmy walidacji metod. Zostały zaakceptowane jako nowoczesna diagnostyka. Obecnie są częściowo finansowane w ramach Narodowego Programu Chorób Nowotworowych.

Z drugiej strony z kolegami z Holandii i Czech uzyskaliśmy grant europejski w ramach programu ERA-NET PrioMedChild, dzięki któremu możemy kontynuować badania. Naszym zamierzeniem jest objęcie badaniami kilkuset dzieci z całej Polski - tłumaczy prof. Szczepański.

Wskazuje, że zastosowanie nowoczesnych protokołów terapeutycznych w leczeniu ostrej białaczki limfoblastycznej (ang. acute lymphoblastic leukemia, ALL) w istotny sposób poprawiło wyniki leczenia tego nowotworu. Obecnie wyleczalność ALL, w ogólnej grupie chorych, wynosi u dzieci powyżej 80%, a wśród dorosłych ponad 35%.

Wiarygodne narzędzie

- Nadal jednak najczęstszą przyczyną niepowodzeń leczenia ALL pozostaje wznowa choroby, występująca, w zależności od grupy ryzyka, u 20-30% dzieci i u 45-65% dorosłych pacjentów.

Niemożność uzyskania trwałej remisji w ostrych białaczkach spowodowana jest, w większości przypadków, przetrwaniem w ustroju komórek nowotworowych opornych na chemioterapię. Komórki te stanowią tzw. chorobę resztkową (ang. minimal residual disease, MRD), która może zapoczątkować wznowę białaczki - wyjaśnia onkolog.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH