Plany kontraktowania przez NFZ usług stomatologicznych w 2008 roku

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotowuje zmiany w lecznictwie stomatologicznym w 2008 r. Będą polegały przede wszystkim na zwiększeniu nakładów finansowych o 60% na opiekę stomatologiczną pacjentów, a także zwiększeniu liczby punktów za etat przeliczeniowy (na poziomie 11 000 punktów na miesiąc).
Projekt zarządzenia prezesa NFZ w sprawie dopłat do leczenia stomatologicznego w 2008 roku przewiduje:

  • podniesienie cen świadczeń stomatologicznych i zwiększenie ich ilości

  • rozszerzenie katalogu usług stomatologicznych w ramach składki zdrowotnej

  • wydzielenie dodatkowych nakładów finansowych na usługi protetyczne, ortodontyczne i znieczulenia

  • prowadzenie monitorowania pacjenta w zakresie stanu uzębienia.

Celem wprowadzonych zmian ma być zwiększenie dostępności świadczeń gwarantowanych lekarza dentysty, poszerzenie palety usług w ramach składki zdrowotnej, a ponadto umożliwienie pacjentowi skorzystania ze świadczeń wyższej jakości za dopłatą do świadczeń standardowych.
Zmiany obejmą także umowy o udzielanie świadczeń ortodontycznych poprzez wyodrębnienie kwoty ortodontycznej.
Natomiast kwota protetyczna będzie się odnosić do świadczeń z zakresu protetyki, usług ogólnostomatologicznych oraz protetyki stomatologicznej dla osób po chirurgicznym leczeniu nowotworów twarzoczaszki.

Świadczenia gwarantowane

Podstawą bezpłatnych świadczeń z zakresu stomatologii wykonywanych przez lekarza dentystę w ramach ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 24 listopada 2004 r. w sprawie wykazu gwarantowanych świadczeń lekarza dentysty i materiałów stomatologicznych oraz rodzaju dokumentu potwierdzającego uprawnienia do tych świadczeń (Dz.U. z 2004 r., nr 261 poz. 2601).
Zgodnie z przepisami tego rozporządzenia pacjentowi przysługuje prawo do skorzystania z bezpłatnych świadczeń gwarantowanych lekarza dentysty i materiałów stomatologicznych. W przypadku dzieci i młodzieży do 18. roku życia oraz kobiet w ciąży i w okresie połogu oprócz świadczeń gwarantowanych przysługują dodatkowe świadczenia i materiały stomatologiczne stosowane przy udzielaniu świadczeń.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH