Mniej pieniędzy, więcej czasu

W przyszłym roku nie będzie pieniędzy na wdrażanie nowych rozwiązań w ochronie zdrowia, ale będzie czas na to, aby nad nimi pracować - mówił podczas sesji plenarnej pt. "Polityka zdrowotna - coraz więcej wyzwań" - inaugurującej IX Forum Rynku Zdrowia* wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

Przypomniał, że na podpis prezydenta czeka ustawa, która umożliwi w przyszłym roku aneksowanie przez NFZ umów ze świadczeniodawcami zamiast przeprowadzania konkursów.

- To nie jest stałe rozwiązanie, ale w roku 2014 pieniędzy w budżecie NFZ będzie realnie mniej, a trzeba zadbać o bezpieczeństwo pacjentów - mówił Sławomir Neumann. Poinformował, że w resorcie trwają prace nad ustawą o decentralizacji NFZ. Przygotowuje się mapy potrzeb zdrowotnych, które umożliwią lepsze wykorzystanie pieniędzy, m.in. z Unii Europejskiej, na inwestycje w ochronę zdrowia.

Resort zapowiada

Sławomir Neumann zapowiedział też: rozpoczęcie prac nad ustawą o zdrowiu publicznym, zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej i przejście od stawki kapitacyjnej do systemu mieszanego. - Parlament powinien w grudniu zająć się unijną dyrektywą o transgranicznej opiece medycznej - wyliczał plany resortu zdrowia. - Dyrektywa transgraniczna to pilne wy

zwanie. Mamy w tej kwestii pewne opóźnienie, ale nie jest to duży poślizg - podkreślał.

Przestrzegał też przed hurraoptymizmem. - Złudne jest mówienie pacjentom, że skończą się kolejki, bo teraz będą mogli jeździć za granicę i wszystko wyleczyć. Ale każda złotówka, która pojedzie za granicę, jest złotówką z naszego budżetu, a pieniędzy jest ograniczona pula i tu się nic nie zmieni. Jeżeli więc popłyną one do lekarzy w UE, to mniej ich będzie dla naszych placówek -zaznaczał wiceminister zdrowia.

- Wiem, że teraz prawnicy namawiają, by po 25 października - niezależnie od przyjęcia dyrektywy transgranicznej w kraju - udawać się na leczenie za granicą i deklarują, że będą walczyli o odzyskanie pieniędzy za takie świadczenia. Ja jednak namawiam, by do takiego leczenia podchodzić z dużą ostrożnością, bo może się okazać, że chory jednak zwrotu pieniędzy nie otrzyma - dodał.

Sławomir Neumann wyjaśniał, że NFZ zwróci pieniądze jedynie za to, za co płaci w Polsce. Nie będzie więc można dostać zwrotu kosztów leków, których nie ma na polskiej liście refundacyjnej, czy zabiegu, którego nie wykonuje się w polskich szpitalach. Ministerstwo Zdrowia ma w rozporządzeniu wyliczyć świadczenia wymagające osobnej zgody NFZ oraz przypadki, w których Fundusz będzie mógł odmówić zgody na opłacenie leczenia za granicą.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH