Rewolucja w opiece nocnej i świątecznej.

Od 1 marca obowiązują nowe zasady udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej.

Pacjent skorzysta z pomocy w dowolnym punkcie, niezależnie od tego, gdzie mieszka oraz u którego lekarza POZ złożył deklarację. Takich punktów będzie znacznie mniej niż dotąd, jednak - według NFZ - nie nastąpi ograniczenie dostępności świadczeń.

Zmiany są skutkiem poprawek w Ustawie z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i ministerialnych rozporządzeniach koszykowych.

Są obawy

Oddziały wojewódzkie NFZ ogłosiły postępowania konkursowe na świadczenie opieki całodobowej. Z liczby ogłoszonych przez Fundusz konkursów można wnioskować, że w kraju będzie 491 miejsc udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki.

W 2010 r. tego rodzaju punktów i umów było znacznie więcej - w przypadku nocnej i świątecznej ambulatoryjnej opieki lekarskiej - odpowiednio 663 i 813. - Umów oraz miejsc nie należy jednak sumować, bo często są to ci sami świadczeniodawcy realizujący wiele zakresów - informuje Magdalena Stawarska z biura prasowego Centrali NFZ.

W woj. zachodniopomorskim liczba punktów świadczących tego typu usługi zmniejszy się ze 109 do 25. Zdaniem dr Wiesławy Fabian, prezes zachodniopomorskiego Kolegium Lekarzy Rodzinnych, zmiany te będą niekorzystne dla pacjentów szczególnie w rozległych wiejskich powiatach - aby dostać się do punktu całodobowej opieki, będą musieli pokonywać duże odległości. Lekarze obawiają się także dużego obłożenia tych miejsc.

Jednak Małgorzata Koszur, rzecznik Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, tłumaczy, że w I półroczu 2010 roku każdej doby do podmiotów udzielających świadczeń nocnej i świątecznej opieki zgłaszało się średnio około 1900 osób, czyli na każdy ze 109 podmiotów dyżurnych przypadało średnio tylko 18 osób na dobę.

- Od 1 marca 2011 r. - jak dotychczas - obowiązuje zasada, że obszar liczący do 50 tys. mieszkańców obsługuje minimum jeden zespół lekarza i pielęgniarki - uspokaja Małgorzata Koszur.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH