Pod względem finansowania przez NFZ opieki zdrowotnej w przeliczeniu na statystycznego mieszkańca, woj. lubuskie zajmuje 11. pozycję w Polsce

Niektóre dane dotyczące Lubuskiego upoważniają do stwierdzenia, że jest to województwo nietypowe pod względem systemu ochrony zdrowia. Większość województw w Polsce ma w tej materii strukturę scentralizowaną, opartą najczęściej o ośrodki akademickie i powiązane z nimi szpitale kliniczne realizujące specjalistyczne procedury medyczne.

Z lokalizacją takich ośrodków związana jest też duża koncentracja lekarzy specjalistów.

Tego rodzaju centrum kliniczne zaspokaja potrzeby zdrowotne społeczeństwa na wysokospecjalistyczne procedury medyczne, podczas gdy lokalne, czyli powiatowe i miejskie szpitale najczęściej świadczą usługi podstawowe, na niższym poziomie specjalistyki.

Lubuskie, jako jedno z niewielu województw, nie ma wyższej uczelni medycznej i tym samym centrum szpitali klinicznych. Tę rolę pełnią duże szpitale w Gorzowie Wielkopolskim i w Zielonej Górze. W sumie jednak Lubuskie zalicza się do grupy województw uprzywilejowanych, gdy spojrzymy na liczbę mieszkańców przypadających na jedno statystyczne łóżko szpitalne.

Z kolei pod względem poziomu finansowania przez NFZ służby zdrowia na statystycznego mieszkańca, woj. lubuskie zajmuje dość odległą 11. pozycję w Polsce. Należy jednak zauważyć, że różnice między województwami w tej grupie nie są znaczące.

Tym, co wyróżnia Lubuskie na tle innych regionów kraju, jest względny niedobór wyższej kadry medycznej. Z pewnością na tę statystykę wpływa wspomniany fakt, że województwo to nie ma własnej uczelni medycznej, wokół której najczęściej na-stępuje koncentracja lekarzy, a zwłaszcza lekarzy specjalistów.

Dzieląc specjalizacje lekarskie na podstawowe i bardziej szczegółowe, należy zauważyć, że w obu tych kategoriach liczba lekarzy przypadających na 10 tysięcy mieszkańców należy do jednej z najniższych w Polsce.

Lubuskie jest przedostatnim województwem pod względem proporcji między liczbą lekarzy o specjalności głównej a liczbą mieszkańców. Liczba lekarzy w segmencie specjalizacji głównych (choroby wewnętrzne, pediatria, medycyna rodzinna, chirurgia, ginekologia i położnictwo, anestezjologia i medycyna ratunkowa) wynosi łącznie 18,4 na 10 tys. mieszkańców, podczas gdy średnia krajowa sięga 23,8, a w niektórych województwach wskaźnik ten wynosi nawet 30 lekarzy na 10 tys. mieszkańców.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH